ilustrační foto

Shutterstock.com

Týden v médiích XXIV

Galerie (2)

TV Prima po deseti letech mění vedení programu

Novou programovou ředitelkou skupiny Prima bude od 13. září Alex Ruzek, někdejší programová ředitelka konkurenční TV Nova, která poslední dobou působila na Primě jako externí konzultantka programu. Střídá Romana Mrázka, který byl programovým ředitelem přesně deset let a jeden měsíc, od 13. srpna 2013. Během Mrázkova působení na pozici programového ředitele Prima spustila šest tematických kanálů, počínaje dokumentární stanicí Prima Zoom a reality kanálem Prima Show konče. O Mrázkově dalším působení na Primě se aktuálně jedná.

Ruzek byla programovou ředitelkou TV Nova rovněž deset let, z Novy odešla začátkem ledna 2021, kdy ji vystřídala Silvia Majeská. Než se Ruzek koncem roku 2010 ujala řízení celého programu Novy, zastávala od května 2009 pozici ředitelky české verze mezinárodní televize MTV. 

Poplatky za ČT i rozhlas se mají zvýšit

Ač vláda ještě před rokem tvrdila opak, teď hodlá v Česku zvýšit poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas. Počítá s tím takzvaná velká mediální novela, vládní návrh změn v zákonech o České televizi a Českém rozhlasu, který představil ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Chceme-li kvalitní pořady, musíme mít zjednodušeně řečeno peníze. A to nejen na ty stávající, ale i na budoucí,“ podotkl při představení návrhu ve Sněmovně. Měsíční poplatek za Českou televizi se má zvýšit o 25 korun na 160 korun (nyní 135 korun), poplatek za Český rozhlas o deset korun na 55 korun (dnes 45 korun). „Zvýšení příjmů [veřejnoprávních médií] zajistíme formou poplatků, nechceme jít cestou příjmu ze státního rozpočtu,“ zdůraznil Baxa. Zároveň připomněl, že v případě ČT se poplatek nezvyšoval patnáct let, od roku 2008, jeho reálná hodnota tak dnes činí zhruba 72 korun. V případě Českého rozhlasu je poplatek neměnný dokonce osmnáct let, od roku 2005, jeho reálná hodnota je dnes zhruba poloviční.

Rozšíří se zároveň okruh poplatníků i na ty, kteří dosud za přijímače neplatili. Nově bude nutné hradit poplatek za zařízení, které může přijímat nebo reprodukovat televizní či rozhlasové vysílání, tedy vedle televizorů nově také za mobilní telefony, tablety či počítače. „Pokud v domácnosti bude takových zařízení více, bude se platit jen za jedno zařízení,“ zdůraznil Baxa. U živnostníků a právnických osob, které dosud platí za každý přístroj, by mělo dojít ke změně: platby mají zohlednit počet zaměstnanců, nově by tak měly poplatky hradit subjekty od šesti zaměstnanců výš, firmy do pěti zaměstnanců a živnostníci budou od platby osvobozeni. A hospodaření ČT i Českého rozhlasu bude nově moci kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad.

Veřejnoprávním médiím by měl návrh přinést dohromady kolem dvou miliard korun ročně navíc. Vláda nehodlá zavádět pravidelnou valorizaci poplatků v závislosti na inflaci ani nepočítá s redefinicí rozsahu veřejné služby – toho, co vše by měla produkce ČT a Českého rozhlasu zahrnovat. 

Nový šéf ČT Souček představil svůj tým

Nastupující generální ředitel České televize Jan Souček, který se funkce ujme 1. října, seznámil veřejnost s obměněným managementem veřejnoprávní instituce. Souček těsně po zvolení počítal s redukcí první úrovně managementu, manažerů na tomto stupni řízení ČT však nakonec zůstává stejně. Dál jich bude deset, tedy osm v Praze plus dva ředitelé regionálních studií ČT v Brně a v Ostravě.

V nejvyšším vedení zůstávají Milan Fridrich (ředitel programu), Jan Maxa (ředitel digitálních služeb) a Petr Mrzena (ředitel zpravodajství a sportu), který vystřídá Zdeňka Šámala. Pokračovat mají i Václav Myslík (ředitel výroby), David Břinčil (finanční ředitel) a Michal Kratochvíl (ředitel techniky). Novými manažery budou Tereza Polachová, donedávna vedoucí vývoje a výroby HBO Europe (ředitelka obsahu), a bývalý mluvčí Home Creditu Michal Fila (ředitel korporátních služeb, včetně komunikace). Ten na postu vystřídá Víta Koláře, nejbližšího spolupracovníka končícího generálního ředitele Petra Dvořáka, jenž ČT vedl dvě funkční období, celkem dvanáct let.

Obměněný management České televize: zleva Jan Maxa, Tereza Polachová, Petr Mrzena, Milan Fridrich, Jan Souček, Jiří Ponikelský, Michal Fila.

foto Česká televize

Fridrichem řízená divize programu pod sebou má mít všechny kanály s výjimkou ČT24. Každý z kanálů tak dostane svého manažera. ČT1 bude řídit Jiří Kokmotos, posledních deset let vedoucí programu Českého rozhlasu Brno, ČT2 Jan Štern, který v ČT v minulosti působil jako kreativní producent či jako intendant ČT2 a letos také kan­didoval na šéfa České televize. Řízení ČT Sport zůstává Jiřímu Ponikelskému, ČT Déčko dál povede Petr Koliha a ČT Art Tomáš Motl.

Hlavním Součkovým cílem je „udržet a posílit pozici České televize jako nejrelevantnějšího audiovizuálního média v České republice“. Důraz přitom dává na „digitální budoucnost“ ČT. Zároveň hodlá obnovit vysílání stanice pro senio­ry ČT3, a to nejdřív na podzim 2024.