foto Scott.Weber
Týden v médiích XVII
Albatros Media koupila Baronet
Nakladatelská skupina Albatros Media Jaroslava a Silke Horákových se stala stoprocentním vlastníkem nakladatelství Baronet, které třicet let přináší na trh historické romány, science fiction, literaturu faktu i čtení pro ženy. Baronet se stal devatenáctým nakladatelstvím skupiny, značka bude v rámci Albatros Medií nadále zachována. Firma vydává kolem devadesáti titulů ročně, celkem jich má na kontě kolem 2100. Od roku 2008 patřila pod společnost Pavel Dobrovský – Beta, jejímž vlastníkem je Blanka Dobrovská.
Na českou audiovizi bude platit i Netflix
Na výrobu filmů a seriálů v Česku budou nově přispívat také zahraniční videoplatformy jako Netflix, HBO Max či Disney+. Zároveň se zvedne výše příspěvků od tuzemských videoplatforem, zpravidla svázaných s komerčními televizemi, jako jsou služby Voyo televize Nova nebo Prima+ televize Prima. Jak české, tak zahraniční platformy by měly přispívat dvěma procenty svých ročních příjmů z místního trhu. Počítá s tím novela zákona o audiovizi, která by měla začít platit od začátku roku 2025. Přelomovou dohodu oznámil ministr kultury Martin Baxa (ODS) na filmovém festivalu v Karlových Varech. Jak řekl, přinese to tuzemské audiovizi navíc vyšší desítky milionů korun ročně. Videoplatformy se sídlem v Česku dosud odvádějí půl procenta příjmů, zahraniční zatím neplatí. Rovněž na dvě procenta stanoví novela roční příspěvek od samotných komerčních televizí, od provozovatelů převzatého vysílání i z prodaných lístků v kinech (dosud jedno procento).
Vedle takzvaného parafiskálního poplatku se dohodla přímá investice, odvod části lokálních tržeb do produkce konkrétních děl v daném teritoriu. „Dohoda je dvě procenta parafiskálního poplatku plus 1,5 procenta přímé investice s tím, že jedno procento z parafiskálního poplatku je možné uvolnit na přímou investici,“ informoval náměstek ministra kultury Michal Šašek (ODS). Státní fond kinematografie se změní na Státní fond audiovize a rozšíří svou podporu: ta už nepůjde jen na filmy, ale nově také na „small screen“, tedy na díla určená pro televizi, pro zmíněné streamovací služby a selektivně také na animaci a gaming.
Audiovizuální průmysl v Česku loni navýšil obrat o třicet procent na rekordních 15,4 miliardy korun. Nejvyšší podíl tvoří zahraniční produkce (11,3 miliardy, 73 procent celkového obratu), následují výroba reklamy (2,5 miliardy) a česká tvorba (1,7 miliardy).
CNN Prima News s novými šéfy
Novým šéfredaktorem zpravodajství a publicistiky CNN Prima News se stal dosavadní šéfeditor Tomáš Vojáček. Jeho zástupci budou novináři ze současného vedení redakce Roman Pistorius a Lukáš Seidl. Pozici zástupce ředitele zpravodajství zaujme Tomáš Večeřa, od startu stanice ředitel onlinu. Změny nastávají krátce poté, co se ředitelem zpravodajství a publicistiky Primy stal Martin Švehlák. ×
Česko-slovenská Vogue mění vedení
Edici časopisu Vogue pro Česko a Slovensko místo šéfredaktorky Andrey Běhounkové, která místní Vogue vedla od jejího startu v roce 2018, nově řídí Danica Kovářová, donedávna šéfredaktorka časopisu Dolce Vita, kde ji letos na jaře vystřídala Lenka Šubrtová. Vogue CS založila Michaela Seewald, která šéfuje vydavatelské firmě V24 Media a vlastní ji.
Economia se přestěhuje z Karlína do Holešovic
Mediální dům Economia finančníka Zdeňka Bakaly konečně vybral své nové sídlo. „Finálně jsme se rozhodli pro Holešovice a Port7,“ informovalo vydavatelství zaměstnance. „Lokalita je tedy jasná, o termínu ještě jednáme,“ uvádí se v interním sdělení. Economia dosud sídlí v karlínské Pernerově ulici, v sousedství Fora Karlín. Celý komplex představený v roce 2014 původně Bakala vlastnil, před pěti lety jej ale prodal a Economia v dosavadním sídle zůstala v dlouhodobém pronájmu. Stěhování tak záviselo na tom, aby za sebe sehnala podnájemce.
Multifunkční administrativní projekt Port7 buduje Skanska v pražských Holešovicích nedaleko Trojského mostu. Místo bývalé továrny na betonové prefabrikované panely tam vyrostly tři administrativní budovy, mezi nimi piazzetta a u řeky náplavka.
Prostor bývalé kotlárny v Karlíně je už pro Economii příliš velký. „Máme krásný mediální dům, ale pro našich 300 lidí je 4500 metrů opravdu velký luxus. Je to asi tak dvoj- až trojnásobek toho, co potřebujeme,“ řekla generální ředitelka Economie Lenka Černá v nedávném rozhovoru pro web Mediaguru. „Dlouho jsme se snažili o podnájem části prostor, ale nakonec se paradoxně ukázalo, že je spíš na trhu zájem o celou budovu,“ dodala.
Náklady na prostory, v nichž sídlí, jsou pro Economii jednou z hlavních oblastí, kde může své hospodaření zefektivnit. Vydavatelství, které produkuje deník Hospodářské noviny a jeho web HN.cz, zpravodajský web Aktuálně.cz nebo časopisy Ekonom a Respekt, bylo v předchozích pěti letech ztrátové. Loni sice dosáhlo tržeb 655 milionů korun, srovnatelných s předchozím rokem, vykázalo ale ztrátu 59 milionů, nejvyšší za posledních pět let. Náklady na nájem pozemků a budovy Karlín Hall 1, ve které sídlí, se loni zvýšily na 42 milionů.