foto Petr Čepela
Týden v médiích XIX
Šámal jako ředitel zpravodajství ČT končí
Zdeněk Šámal opouští funkci ředitele zpravodajství a sportu České televize. Seznam Zprávám to řekl nastupující generální ředitel veřejnoprávní televize Jan Souček. Jméno možného Šámalova nástupce neuvedl, oznámit je chce na přelomu srpna a září, sám se funkce ujme k 1. říjnu. Ve funkci ředitele zpravodajství ČT působil Šámal nejprve od srpna 2003 do listopadu 2007 a znovu je jím od ledna 2012. Z čela zpravodajství odejde k 30. září, řekl pro iDnes.cz.
Do tehdejší Československé televize přišel Šámal poprvé v polovině osmdesátých let, začínal jako asistent kamery. Poté od roku 1991 pracoval jako redaktor a editor, v letech 1994 až 1998 působil jako stálý zpravodaj ČT v Rusku a od května 1998 byl šéfredaktorem zpravodajství ČT. Z televize odešel v červnu 2000, v srpnu 2003 se vrátil jako ředitel zpravodajství. Mezitím působil jako šéfreportér časopisu Týden, šéfredaktor zpravodajství slovenské zpravodajské televize TA3 a zástupce šéfredaktora časopisu Instinkt.
Jeho druhá etapa v České televizi, během níž se podílel na zrodu zpravodajské stanice ČT24, skončila v prosinci 2007, kdy z ČT zamířil do komerční TV Nova, kde rok a půl působil jako šéf internetového zpravodajství. Od července 2009 až do jejího náhlého konce v lednu 2011 vedl jako generální ředitel zpravodajskou televizi Z1. Následně působil jako programový ředitel pražské televize Metropol. Poté nastoupil od října 2011 jako výkonný ředitel programu ČT24 a od ledna 2012 působí jako ředitel zpravodajství ČT, respektive od ledna 2018 jako ředitel zpravodajství a sportu.
Radio Prostor odstartovalo
V pondělí 24. července v šest ráno zahájil své vysílání nový celoplošný program Radio Prostor. Po měsíční pauze vyplněné zahraničním vysíláním BBC nahradil dosavadní vysílání Rádia Z. Nová stanice, spadající pod SPM Media, skupinu Marka Španěla a Slavomíra Pavlíčka, která též vlastní Echo Media, posluchačům slibuje „informace, fakta, názory, osobnosti a životní styl, to vše s důrazem na aktuálnost, věcnost a srozumitelnost a zároveň s nadhledem“. Vlastní program Prostoru běží od šesti ráno do šesti večer, zbylý čas vyplňuje přebírané vysílání BBC World Service.
Čas od sedmi ráno do deseti hodin dopoledne patří každý všední den bloku Ranní Prostor. Ten moderuje Jiří Kalemba, někdejší sportovní redaktor a komentátor České televize, autor podcastů Pod košem a Touchdown. Na ranní blok má od poloviny srpna navazovat pravidelný hodinový rozhovor Markéty Rachmanové s hosty k aktuálním tématům. Do té doby bude tato hodina součástí poledního, takzvaného proudového vysílání. Rachmanová byla v minulosti ředitelkou programu sítě Hitrádií.
Každý všední den od 13.30 do 14.00 a od 17 do 18 hodin jsou do vysílání zařazeny zpravodajské bloky nazvané Sečteno. Zpravodajský tým Prostoru vede Luboš Procházka, donedávna šéfredaktor zpravodajství rádia Frekvence 1, následně spolupracovník Blesku a kromě toho též autor podcastu Otázky Luboše Procházky. Mezi zprávaře Prostoru patří Tobias Haller, Kateřina Hašková, Josef Mádle, Jan Povýšil a Martin Šubrt.
Druhý hodinový rozhovor s hostem nese název Prostor pro dva, začíná každý všední den v 16 hodin a každý den má jiného moderátora – v pondělí jím je Kalemba, v úterý Procházka, ve středu Rachmanová, ve čtvrtek Marek Stoniš, bývalý šéfredaktor Reflexu, a v pátek Hana Vítková, která už moderovala předtím na „Zetku“.
„Co nejširší názorová otevřenost je možná vůbec nejvýraznějším prvkem, který by měl Radio Prostor odlišit od stávajícího trhu,“ uvedl Petr Vladyka, šéf obsahu Radia Prostor, v minulosti dlouholetý ředitel rádia Evropa 2.
ČT uvede další kriminálku a opět i StarDance
Česká televize na podzim nabídne ve vysílání svého hlavního programu ČT1 nový detektivní seriál Oktopus režiséra a scenáristy Jana Pachla s Miroslavem Krobotem a Marikou Šoposkou v hlavních rolích (pondělní večery od 28. srpna), druhou řadu seriálu o chatařích Osada podle scénáře Petra Kolečka a v režii Radka Bajgara (páteční večery od 1. září) i dvanáctou sezonu taneční show StarDance (tradičně sobotní večery, letos od 14. října). Na nedělní večery jsou připraveny premiéry filmů, které mohli vidět návštěvníci kin. Divákům se na obrazovce představí psychologické drama s prvky sci-fi Běžná selhání režisérky Cristiny Grosanové, komedie Buko Alice Nellis, Betlémské světlo Jana a Zdeňka Svěrákových či Grand Prix Jana Prušinovského.
Součástí programového schématu bude i dokumentární tvorba. V premiéře se představí nový cyklus krátkých dokumentů V širších souvislostech, který každý týden nabídne prostor pro dvě aktuální společenská témata.
Program ČT Art připravil na letošní podzim cyklus o dvaceti letech Dejvického divadla podle námětu, scénáře a v režii Aleše Kisila. Medailonky českých hudebnic a písničkářek pod názvem Muzikantky natočila scenáristka a režisérka Dagmar Smržová. Režie osmidílného seriálu Architektura 58–89 se ujal Jan Zajíček na námět Vladimira 518.
Novinky uvede také internetová videoplatforma iVysílání. Divákům se představí šestidílná dokumentární série Pickupeři režiséra Tadeáše Daňka, odkrývající svět pouličního svádění. Desetidílná Bitová generace Štěpána Vodrážky nahlédne do zákulisí českých počítačových her.