foto Česká televize
Týden v médiích XIV
CNN Prima News místo Štrunce povede Švehlák
Změnu v čele zpravodajství a publicistiky oznámila televize Prima. Dosavadní šéf zpravodajské stanice CNN Prima News Pavel Štrunc odchází a ředitelem zpravodajství a publicistiky skupiny Prima bude Martin Švehlák. Funkce se ujme k 13. červnu. Švehlák přichází od konkurence, řadu posledních let pracoval pro TV Nova a její mateřskou společnost CME, respektive skupinu PPF, která CME na podzim 2020 převzala.
Nejprve pět let působil jako generální ředitel zpravodajské agentury Mediafax, která fungovala pod CME, od roku 2012 vedl zpravodajskou redakci Novy, o rok později se stal ředitelem zpravodajství, publicistiky a sportu, kterým byl až do roku 2018. Poté se stal mediálním konzultantem skupiny PPF a v regionech střední a východní Evropy analyzoval mediální trhy a navrhoval pro ně obsahové strategie. Koncem roku 2019 nastoupil do čela bulharské BTV Media Group, která rovněž spadá pod CME.
Štrunc vedl CNN Prima News od září 2020, vedení přebíral čtyři měsíce poté, co zpravodajská stanice Primy startovala. V obecné cílové skupině diváků starších patnácti let stanice dosáhla ve svém prvním roce 2020 podílu 0,20 procenta, v roce 2021 pak 0,93 procenta a v roce 2022 už 1,75 procenta.
Parlamentní listy kupují Pavlíček a Španěl
Internetové Parlamentní listy mění majitele. Dosavadního majoritního vlastníka, skupinu Synot v čele s Ivo Valentou, střídají Slavomír Pavlíček a Marek Španěl, úspěšní podnikatelé v oblasti počítačových her (studio Bohemia Interactive) a investoři, kteří zároveň formují vlastní mediální skupinu SPM Media (Echo Media, Radio Prostor, Coolpany, Blogosvět). Vedle ní nyní zakládají akciovou společnost Naše média, která se stane právě vlastníkem a provozovatelem Parlamentních listů. Pavlíček a Španěl budou v nové společnosti hlavními akcionáři, minoritními spolumajiteli zůstávají zkušený mediální podnikatel Michal Voráček, šéf dosavadní provozující firmy Jan Holoubek a také technický a produktový ředitel Jiří Čermák. Všichni tři mají dál být součástí projektu.
Parlamentní listy přejdou do společnosti Naše média od dosavadního vlastníka a provozovatele, společnosti Our Media. Valentova skupina Synot k prodeji celého svého majoritního podílu v Our Media uvedla, že se rozhodla ukončit své celoplošné mediální aktivity v Česku a nyní se chce soustředit na rozvoj svých podnikatelských aktivit v oblasti médií na Slovensku, kde vlastní nejčtenější zpravodajský deník Pravda.
Šéfem ČT byl zvolen Souček, Dvořák po dvanácti letech končí
Zasedání Rady České televize minulou středu mělo jediný bod: volbu generálního ředitele veřejnoprávní mediální instituce. Schůze trvala sedm hodin – začala v devět, skončila po čtvrté odpolední. Radní nakonec rozhodli, kdo bude šéfem České televize dalších šest let, tedy od 1. října 2023 do 30. září 2029. Novým generálním ředitelem byl zvolen Jan Souček, který posledních devět let řídí brněnské studio ČT. Ke konci letošního září tak z Kavčích hor odejde Petr Dvořák, který byl v čele ČT dvanáct let, nastoupil v říjnu 2011 a na jaře 2017 byl zvolen na druhé období. Byl tak nejdéle sloužícím šéfem České televize. Třetí šanci už nedostal.
Souček vyhrál už první kolo tajné volby, k níž se radní dostali po pěti hodinách prezentací finální pětice kandidátů. Tu kromě něj a Dvořáka tvořili ještě bývalý šéf Primy Martin Konrád, producent Jan Štern a manažer Pavel Hřídel. Souček v prvním kole dostal osm hlasů, Dvořák pět, Konrád jen jeden a Hřídel a Štern ani jeden.
Do druhého kola tak postoupili Souček s Dvořákem. V druhém kole – po půlhodinové pauze na poradu radních – se Součkův náskok zvýšil na 9 : 6, ale pořád to nestačilo. Vítěz musel získat od patnácti členů rady alespoň deset hlasů. Ve třetím kole, jemuž předcházela dokonce hodinová pauza, pro Součka hlasovalo jedenáct radních, pro Dvořáka jen čtyři. Bylo rozhodnuto.
Souček by chtěl po nástupu do funkce začít pracovat na vytvoření veřejnoprávní digitální zpravodajské platformy, na které by se podílela ČT, Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Mohla by vzniknout v roce 2025. Platforma podle něj vznikne i bez účasti dalších veřejnoprávních institucí.
Rozpočet ČT na letošek byl radou schválen vyrovnaný ve výši 7,39 miliardy korun, musí ale šetřit, od roku 2008 se nezvyšoval zdroj jejího hlavního příjmu, televizní poplatek, který posledních patnáct let činí 135 korun měsíčně. ČT podle Součka stojí před potřebou vyřešení financování, není však přesvědčený o tom, že potřebuje jen více peněz na výrobu obsahu. Měla by vyřešit efektivitu činností a zvážit jejich případný outsourcing. V organizační struktuře Souček počítá s redukcí první úrovně managementu o dvacet procent. Personální otázky chce řešit ještě před nástupem do funkce. Chce také nastartovat novou úroveň komunikace nejen uvnitř televize, ale i s radou a politickou reprezentací.
Připravil Ondřej Aust, šéfredaktor webu Médiář
Denní novinky z médií a marketingu v Česku najdete na www.mediar.cz