Trh práce: nabídek ubylo a mzdy už nerostou

Hromadně se propouští hlavně v oborech ubytování a stravování. Výrobní podniky si zaměstnance zatím drží.

Trh práce: nabídek ubylo a mzdy už nerostou
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Na katastrofický scénář to zatím nevypadá. Podle zástupců oslovených personálních agentur se dosud masivně propouštělo jen v oboru horeca – tedy v hotelech a penzionech, restauracích a kavárnách. Druhou postiženou skupinou jsou živnostníci, kterým stát zakázal podnikat, třetí pak lidé s dohodami o provedení práce nebo o pracovní činnosti. 

Naopak výrobní podniky si zatím své zaměstnance drží i za cenu ztrátového hospodaření. Zdá se, že zde zafungoval program Antivirus a další vládní opatření ve prospěch zaměstnavatelů. Šéfové v průmyslu nyní vyčkávají, jak rychle se ekonomika vrátí k normálnímu fungování. Podle odhadu vedoucího partnera poradenské firmy Grant Thornton Advisory Davida Pirnera může vlna osekávání nákladů nastat během druhé poloviny roku.

Nerovný dopad krize na různé skupiny lidí potvrzuje i aktuální analýza pracovního trhu společnosti LMC, pod níž patří pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz. O práci zatím přišlo jen 2,5 procenta zaměstnanců v hlavním pracovním poměru, naopak osm procent má teď víc práce než před vpádem koronaviru do Česka. Oproti tomu přes 30 procent živnostníků zaznamenalo výrazné snížení objemu práce či zakázek a dalších 19 procent je zcela bez práce.

Prořídlé nabídky práce

Místo přílivu nových uchazečů tak personální agentury zaznamenaly hlavně úbytek nabízených pozic. „Celkový počet pracovních nabídek v posledních týdnech poklesl o 20 až 40 procent oproti stejnému období loňského roku. Největší propad jsme kromě cestovního ruchu (-96 procent) zaznamenali ve strojírenství (-56 procent), službách (-54 procent) a ve stavebnictví (-46 procent),“ uvedl manažer firmy Profesia CZ Michal Novák.

V posledních týdnech platí, že zaměstnavatelé nejčastěji hledají prodavače, pokladní, skladníky, administrativní pracovníky, programátory a operátory výroby. Počet pracovníků navyšují hlavně firmy z oboru online prodeje a dovážkových služeb, ale také maloobchodní řetězce a zdravotnická zařízení. Méně známým faktem je, že krize způsobená čínskou chřipkou má pozitivní dopad i na obor center podnikových služeb.

 

Podle průzkumu, který si v Česku nechala zpracovat oborová asociace ABSL, totiž více než desetina center přebírá práci od sesterských organizací v Asii. Další centra začala poskytovat nové služby – například IT podporu zaměstnanců pracujících z domova, konsolidaci dat, digitalizační projekty či zavádění robotické automatizace. „Vzhledem k novým objemům práce a růstu musí centra pokračovat v náboru zaměstnanců. Své náborové plány pozastavilo jen osm procent center,“ vypočítává ředitel asociace ABSL Jonathan Appleton.

Růst mezd se zastavil

Krize začíná mít dopad i na vývoj mezd. Svižný růst mezd, který se v Česku odehrál během let 2017 až 2019, se prakticky zastavil. „Aktuální období bude mít zcela zaručeně vliv na určování výšky mezd v návaznosti na produktivitu práce. Ta v posledních letech rostla výrazně méně než mzdy,“ zmínil ředitel personální agentury Grafton Recruitment Martin Malo.

Nyní se již týká jen omezeného okruhu profesí – hlavně pracovníků v online prodeji a logistice. „Tak, jak posiluje e-commerce a velká většina procesů a služeb se přesouvá do online prostředí, bude ještě větší hlad po IT specialistech, vývojářích a programátorech,“ dodává marketingová manažerka personálně poradenské společnosti Randstad Alžběta Honsová.

 

Dopad na nezaměstnanost lze zatím jen odhadovat. Je to příběh s otevřeným koncem; bude záležet na tom, zda vláda nechá zavřené velké obchody a některé služby až do 8. června, nebo zda svolí k rychlejšímu odbourání všech zákazů a omezení. Podle odhadu Alžběty Honsové se na konci dubna může míra nezaměstnanosti pohybovat mezi pěti a šesti procenty – oproti třem procentům v březnu.