Rostoucí náklady stáhly TMR do ztráty. Navzdory tomu cena akcií rostla

Slovenská firemní skupina Tatry Mountain Resorts (TMR) skončila v minulém finančním roce ve ztrátě. Původně vykázala prodělek 1,8 milionu eur, ale na základě auditu musela na konci března své výkazy upravit směrem dolů. Ztráta za rok 2018/19 tak dosáhla 2,3 milionu eur (59 milionů korun). Vedení firmy ztrátu vysvětluje rostoucími provozními a finančními náklady.

Rostoucí náklady stáhly TMR do ztráty. Navzdory tomu cena akcií rostla
Lyžování ve Vysokých Tatrách - ilustrační foto | Profimedia.cz

Výsledek hospodaření se zhoršil navzdory tomu, že jiné ukazatele se zlepšují. Tržby za účetní období listopad 2018 až říjen 2019 dosáhly 126,4 milionu eur, což bylo o 17 procent více než v předchozím období. Meziročně se zlepšila také obsazenost hotelů TMR a průměrná cena za jeden pokoj. „Pokles návštěvnosti vykázaly naše resorty v Jasné a ve Vysokých Tatrách, kde čelíme konkurenci menších resortů,“ uvedl v předmluvě výroční zprávy generální ředitel TMR Bohuš Hlavatý.

V předchozích třech obdobích byla skupina TMR zisková, v nejvydařenějším hospodářském roce 2016/17 zisk dosáhl sedmi milionů eur. Podnikání TMR je poměrně diverzifikované. Kromě skiareálů a hotelů v Nízkých a Vysokých Tatrách či na Ještědu zahrnuje také akvapark Tatralandia, zábavní park Legendia u polského Chorzówa (Chořova) a dva golfové resorty na Moravě. Loni v červnu skupina rozšířila své podnikání do Rakouska, kde koupila dva alpské skiareály v Korutanech.

S akciemi TMR se v nepříliš velkých objemech obchoduje na burzách v Praze, Varšavě a Bratislavě. Cena jedné akcie TMR za poslední rok narostla ze 760 na 805 korun (stav ke konci března). Tržní kapitalizace společnosti tak vychází na 5,4 miliardy korun. Hodnota akcií roste navzdory faktu, že letošní zimní sezóna se z pohledu provozovatelů skiareálů příliš nevydařila. Ani březnové propady na burzách neměly na TMR tak zásadní vliv jako na jiné středoevropské společnosti.

Akcionářská struktura firmy je poněkud nepřehledná a tvoří ji slovenští miliardáři schovaní za kyperské holdingy. Výjimku představuje František Hodorovský, který prostřednictvím jedné slovenské firmy vlastní 15,4 procenta akcií. Dalšími spoluvlastníky jsou lidé spjatí s investiční skupinou J&T, přičemž Igor Rattaj podle některých médií kontroluje až 29 procent akcií TMR.

Hodnota jedné akcie TMR za poslední rok narostla ze 760 na 920 korun, tržní kapitalizace společnosti tak vychází na 6,2 miliardy korun. Hodnota akcií roste navzdory faktu, že letošní zimní sezona se z pohledu provozovatelů skiareálů příliš nevydařila.