Rána pro ruskou ekonomiku. Stopka tranzitu plynu přes Ukrajinu způsobí Gazpromu ztrátu dalších miliard dolarů
Ukrajina už nechce ruskému Gazpromu prodloužit smlouvu pro transport zemního plynu přes své území. Pro firmu ovládanou ruským státem to bude znamenat roční ztrátu ve výši 6,5 miliardy dolarů.
Dosavadní dohoda, která umožňuje transport ruského fosilního zdroje přes ukrajinské území, vyprší ke konci roku. Kyjev další kontrakt s firmou, kterou ovládá Ruská federace, už nechce. Pro ekonomiku světové velmoci to bude znamenat bolestivou ztrátu ve výši 6,5 miliardy dolarů (148 miliard korun) ročně, uvedla agentura Bloomberg.
Vypršení pětileté dohody o tranzitu „ruských molekul“, kterou v roce 2019 uzavřely ukrajinská společnost Naftogaz s ruským Gazpromem, ale bude znamenat i výpadek příjmů pro ukrajinskou ekonomiku, poznamenal americký týdeník Newsweek. Může to také způsobit nervozitu na evropském trhu s těkavou komoditou, dodal.
Evropa od začátku války na Ukrajině silně snížila svou závislost na ruském plynu, ve větším množství importuje plyn z Norska nebo ve formě LNG především ze Spojených států. Dovoz ruské energetické suroviny do EU klesl od roku 2021 o devadesát procent.
Zásadně se to projevilo na hospodaření Gazpromu, který za loňský rok vykázal ztrátu ve výši sedmi miliard dolarů (160 miliard korun), první od roku 2001. V roce 2023 Gazprom přes Ukrajinu přepravil 14,6 miliardy kubíků plynu, o dvě třetiny méně než v roce 2021, kdy to bylo 41,6 miliardy kubických metrů.
„Zelenskyj konečně přerušuje svou závislost na Rusku tím, že zavře kohoutky,“ komentuje krok Kyjeva James Hill, ředitel kanadské plynárenské firmy MCF Energy. Pro Gazprom to bude bolestivá ztráta, když už loni byl v mínusu sedmi miliard dolarů, dodal. I proto akcie firmy za poslední rok klesly o třicet procent.
Ukrajina se na druhou stranu snaží nahradit výpadek ve výši 800 milionů dolarů (18,2 miliardy korun) ročně za tranzit ruského plynu. Vede rozhovory s Ázerbájdžánem, zda by nebylo možné k tranzitu fosilního zdroje použít ukrajinskou plynárenskou infrastrukturu.
Zatím ale nedošlo k žádné konkrétní dohodě, připustil ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko. V úvahu připadá i tranzit plynu z dalších středoasijských zemí, jako je Kazachstán. Konkrétní dohody ale na stole nejsou. Hill varuje před útoky na ukrajinskou plynárenskou infrastrukturu, které by mohly vést k vyšším cenám plynu v Evropě.