Putinova dcera si udělala základnu v Mnichově. Tajné služby o tom neměly ponětí

Časté cesty Jekatěriny Tichonovové do Bavorska za doprovodu ozbrojené ochranky německé agenty netrápily. O výletech Putinovy dcery vůbec nevěděli. Za laxní přístup jsou nyní terčem kritiky.

Putinova dcera si udělala základnu v Mnichově. Tajné služby o tom neměly ponětí
Putinova mladší dcera Jekatěrina Tichonovová | foto Profimedia.cz

Jekatěrina Tichonovová cestovala v posledních několika letech do hlavního města Bavorska minimálně dvacetkrát. Doprovázeli ji ozbrojení bodyguardi. Novináři z německého týdeníku Der Spiegel nyní zveřejnili obsáhlý materiál, ze kterého vyplývá, že německé tajné služby neměly o častých výletech Putinovy dcery vůbec ponětí. Většinou bydlela v mnichovském luxusním hotelu Mandarin Oriental i se svým doprovodem.

Znepokojivé je zejména to, že byla doprovázena lidmi z Federální ochranné služby (FSO), jež dělá ochranku vysokým ruským vládním činitelům včetně prezidenta. V době Sovětského svazu byla součástí tajné policie KGB.

Cesty dcery nejmocnějšího muže Ruska do největší země Evropské unie vyvolávají značné bezpečnostní i diplomatické otázky. Rusové nepovažovali za nutné o častých pobytech v Mnichově Němce informovat, což ukazuje, jak se Kreml chová a prosazuje své zájmy v řadě zemí EU. „Opravdu bychom o nich rádi věděli,“ řekl týdeníku jeden z vysokých německých úředníků.

Němci nechtějí mít v Kremlu problémy

Bývalý šéf ruských operací v CIA John Sipher však není ruskou, ale ani německou praxí vůbec překvapen. Politiku Německa vůči Rusku charakterizuje slovy „nedělat žádné vlny“.  Němečtí politici neměli zájem zjišťovat, jak se ve skutečnosti Rusové v Německu chovají, aby nedošlo ke konfrontaci s Kremlem. Proto také nikdo nevěnoval pozornost cestám mladší dcery Putina. 

Německé tajné služby obecně neprojevovaly velký zájem o aktivity bohatých ruských oligarchů ve čtvrté největší ekonomice světa. Bohatí Rusové mohli nerušeně investovat do nemovitostí i budovat rozsáhlé obchodní vztahy. Nyní Německo a celá Unie sklízejí plody své liknavosti. Je extrémně těžké prosadit vůči Rusku účinné ekonomické sankce, pokud evropské úřady přesně nevědí, kam až sahá ruský ekonomický vliv v evropských zemích. 

Pětatřicetiletá Tichonovová si v luxusním hotelu v centru Mnichova nebo u jezera Tegernsee nerušeně užívala německého luxusu a pohostinnosti a pravděpodobně sloužila jako špionka i pro ruského despotického vůdce, bývalého agenta KGB. Jedním z oficiálních důvodů, proč tak často létala do Bavorska, je to, že má vztah s Igorem Zelenským, ruským baletním tanečníkem, jenž byl od roku 2016 až do letošního dubna, kdy oficiálně rezignoval z rodinných důvodů, ředitelem Bavorského státního baletu. Je také otcem čtyřleté dcery Tichonovové.

Poukazuje se rovněž na fakt, že Putin si přísně střeží své soukromí a neměl zájem na tom, aby se veřejně vědělo, s kým jeho druhá dcera žije a že často cestuje na Západ. Ruský vůdce o svých dvou dcerách hovoří veřejně minimálně, pouze pro ruská média uvedl, že žijí v Rusku a hovoří cizími jazyky.

Tichonovová navíc ani nevyvinula velké úsilí, aby své cesty s agenty utajila. Běžně využívala pravidelné spoje z Ruska do Německa a cestovala pod svým jménem. Vízum do EU jí vydala Itálie. 

Německá kontrarozvědka kritiku odmítá

Německá kontrarozvědka BfV se brání tím, že má odhalovat pouze působení tajných ruských agentů z organizací GRU, FSB nebo SVR, nikoli členy ruské ochranky z FSO. „Máme opravdu dost práce se skutečnými agenty,“ reagoval na zjištění médií člen kontrarozvědky.

V jednom případě ale kontrarozvědka náhodou zaregistrovala výlet Putinovy dcery do Mnichova, bylo to na podzim 2019, doprovázeli ji čtyři členové FSO. Jeden z nich měl několik diplomatických pasů se stejným jménem, ale odlišným datem narození. Zřejmě z důvodu krytí pro špionáž. Další měl turistické vízum. Němečtí agenti ale nekontaktovali policii, aby zakročila. Navíc je pravděpodobné, že ruští bodyguardi měli u sebe zbraně. Ruská strana ale nepožádala o speciální povolení, aby je směli nosit.

Že po Německu cestovali ozbrojení agenti blízcí Putinovi a nikoho z německých úřadů to nezajímalo, považuje za skandální poslanec Sebastian Fiedler z německé SPD. Kritizuje hlavně fakt, že Německo nemá žádnou strategii, jak omezovat aktivity ruských agentů na německém území. Režim, který v Evropě rozpoutal ničivou válku, je podle něho potřeba daleko lépe monitorovat. Jedním z kroků by mělo být i úplné zrušení vydávání víz pro ruské občany, žádá poslanec CDU Roderich Kiesewetter. Tvrdí, že do Evropy cestují hlavně příznivci Putinova režimu, případně ruští agenti a špioni.

Putinova dcera nejezdila pouze do Německa. Létala i s doprovodem do dalších evropských destinací, jako je Milán, Londýn, Boloňa nebo Kitzbühel. Jednalo se o více než 300 letů od roku 2015. Německý týdeník také přišel na to, že Tichonovová měla ještě druhý pas vydaný na jméno Kuzněcovová. Ona ani její partner Zelenskij na zjištění novinářů nereagovali, mlčení zachovává také Kreml. Samotná dcera ruského diktátora je na sankčním seznamu EU od začátku dubna. I proto panuje podezření, že by mohla používat falešný pas, na který může dále cestovat po Evropě.