Proti Babišovi by si řetězce netroufly. Zdražení potravin je nepřátelský akt

Řetězce si za to, jak hloupým způsobem oznámily zdražení potravin, zaslouží prověřit antimonopolním úřadem. A protest lékařů zase ukázal, že české zdravotnictví potřebuje reformu, říká hlavní analytik Hrotu Miroslav Zámečník.

Proti Babišovi by si řetězce netroufly. Zdražení potravin je nepřátelský akt
Hrotcast Pavla Štrunce a Miroslava Zámečníka | foto Hrot

Jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným může přijít řetězce hodně draho. Oznámit zdražení takto kolektivně je neobvyklé. „Co to je, když ne kartel uzavřený přes veřejné prohlášení?“ ptá se v aktuálním Hrotcastu Zámečník. 

Připomíná vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který ihned po jednání s ministrem uvedl, že obchodní řetězce budou zdražovat, navzdory snížení sazby DPH. Vede je prý k tomu chování dodavatelů, kteří zdraží až o patnáct procent. „Tohle nebyla chytrá věta, jde o nepřátelské gesto, které vládu postavilo do trapné a ministra Výborného do supertrapné pozice,“ myslí si Zámečník. „Udělal by tohle někdo Andreji Babišovi? Ony (řetězce) by si tohle netroufly udělat, protože Andrej Babiš do té hry vidí.“

Hrotcast

Zámečník odmítá tvrzení ministra, že stát nemá nástroje, jak s řetězci jednat. Takové vyjádření je podle něj jasný signál pro antimonopolní úřad (ÚOHS), který k tomu má kompetenci. Měl by se ptát, kdo bude zdražovat, proč chce zvedat ceny a jak to odůvodní. „Použít argument, že stouplo mýtné, to je skoro urážka lidského intelektu,“ dodává.

Mladí lékaři nechtějí makat, myslí si ti starší

Ve studiu se mluvilo i o stávce lékařů. Ta je podle všeho zažehnána, v tuto chvíli se ladí detaily dohody. Podle Zámečníka je ale v této hře více poražených, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokus o stávku nasvítil mnohem více problémů, které české zdravotnictví má.

O reformě zdravotnictví se přitom mluví už čtvrt století a klíčový termín zní: reprofilace. „Držet síť nemocnic, které si hrají na to, že dělají medicínu pro 21. století, a mít jich 130, to je totální iluze,“ popisuje Zámečník jeden z hlavních důvodů, proč je reforma českého zdravotnictví naprosto nezbytná. 

Změny ve zdravotnictví ale narážejí i na mezigenerační rozdíly. Mladší generace lékařů už nejsou ochotné kvůli práci obětovat víkendy nebo sloužit noční směny. „‚Work and life balance‘ se změnil. A ti staří mazáci berou úkorně to, že se ‚work balance‘ pohnul ve prospěch toho ‚life‘,“ uzavírá Zámečník. 

Hrotcast najdete kromě YouTube a Spotify také na Apple Podcasts a Google Podcasts