Problematika kouření na rozcestí. Jak se k tomu postaví nová vláda?
Nová vláda získala důvěru sněmovny. Mezi mnoha tématy, k nimž se zavázala, se nachází i problematika boje proti kouření. Je to logické, tuto otázku řešily i vlády dřívější. Co k této problematice nový kabinet Petra Fialy navrhuje?
V otázce závislostí, mezi něž kouření patří, zdůrazňuje nutnost prevence a potřebu postupovat na základě vědeckých a odborně podložených argumentů. Podporuje koncept snižování škodlivosti, podle něhož chce nastavovat i další regulaci. Míra škodlivosti má být v budoucnu zohledněna i ve výši zdanění. Co si lze pod těmito termíny vlastně představit?
Kouření cigaret má své moderní alternativy, zejména cigarety elektronické. Ty představují – podle shody významné většiny odborníků – daleko menší riziko. Kuřák, který k těmto alternativám přejde, sníží škodlivé dopady na vlastní zdraví a může s kouřením přestat úplně. A jde o to, jaký k nim bude mít Česko postoj, jak je bude regulovat, danit a jak o nich bude jednat i na půdě evropských institucí. V tomto kontextu je i dle Komory elektronického vapování (KEVAP) vládní prohlášení velmi moderní a pozitivní.
Je třeba uznat, že podobný přístup měla i vláda předchozí. Babišův kabinet se ve svém programovém prohlášení rovněž zavázal řešit problematiku kouření tak, že při tom zohlední míru škodlivosti a bude usilovat o snižování negativních dopadů kouření. V několika dílčích případech to vláda zohlednila, navíc nepřijala žádnou normu, která by alternativám kouření zásadně škodila. Pokud se díváme na dění v jiných evropských zemích, lze to bezesporu považovat za úspěch.
Zastáncům snižování škodlivosti ale nejde o to, aby vláda alternativním výrobkům neškodila. Podstatné je využít jich jako nástroje, jímž lze pomoci mnoha kuřákům, kteří si sami pomoci nedovedou. Kouření má zásadní podíl na dvou nejčastějších příčinách předčasného úmrtí v naší zemi – kardiovaskulárních chorobách a rakovině. Pokud by se více lidem otevřela cesta, jak s kouřením přestat nebo jak omezit jeho škodlivost, má to prokazatelné dopady na veřejné zdraví. A navíc to stát nebude nutit cokoliv platit, což je v dnešních časech nutných úspor velmi silný argument.
Co může nová vláda vlastně dělat? V následujícím období bude nejdůležitější její postoj v rámci EU. Z Unie totiž pocházejí pravidla, která musejí elektronické cigarety a další výrobky splňovat. Není vyloučeno, že nové evropské předpisy omezí například příchutě, které mají rozhodující vliv na rozhodování kuřáků k alternativám přejít. A tamtéž se bude brzy diskutovat o „daňové harmonizaci“, což v praxi znamená zavedení celoevropské daně na náplně do elektronických cigaret. To u nás, kde zdaněny doposud nejsou, nevyhnutelně povede k jejich skokovému zdražení.
Jak upozorňuje Komora elektronického vapování – pokud bude schválena tvrdá regulace nebo příliš vysoké zdanění, bude to mít na alternativní výrobky tvrdý dopad – a ten pak ovlivní i cíle, které si vláda předsevzala. Nejen že se promešká příležitost nabídnout současným kuřákům méně rizikovou náhradu, ale mnoho ze stovek tisíc jejich současných uživatelů se pravděpodobně ke kouření opět vrátí.
Nezbývá než popřát kabinetu Petra Fialy dostatek energie a vůle k prosazování toho, k čemu se před poslanci zavázal. A zároveň je potřeba připomenout, že je důležité nejen rozhodování doma, ale i v Evropě. Protože pak se toto téma může vrátit zpět jako bumerang.