Komentář: Největší zelená fantasmagorie o vašich radiátorech za stovky miliard

Europarlament a členské státy schválily směrnici, která ovlivní životy obyvatel Evropy jako žádná z dosud prosazených částí Green Dealu

Europarlament a členské státy schválily směrnici, která ovlivní životy obyvatel Evropy jako žádná z dosud prosazených částí Green Dealu

Celý článek
0

Ruští oligarchové opustili trh se superjachtami, jejich prodej klesl

Prodej luxusních jachet klesl v minulém roce až o čtyřicet procent. Důvodem je stažení ruských zákazníků z trhu po začátku války na Ukrajině.

Prodej luxusních jachet klesl v minulém roce až o čtyřicet procent. Důvodem je stažení ruských zákazníků z trhu po začátku války na Ukrajině.

Celý článek
0

Emun spouští v Česku nový private equity fond. Zaujme správce rodinného majetku, nadace nebo církve

Nový fond GPE se zaměřuje na investice do globálního soukromého kapitálu. Podle společnosti Emun zpřístupní menším investorům příležitosti, které jsou běžně určené pouze pro velké investiční instituce.

Nový fond GPE se zaměřuje na investice do globálního soukromého kapitálu. Podle společnosti Emun zpřístupní menším investorům příležitosti, které jsou běžně určené pouze pro velké investiční instituce.

Celý článek
0

Pivní souboj s covidem: ztráta Prazdroje, nárůst Budvaru

Covid zasáhl dva největší české pivovary s velmi rozdílnou intenzitou – v Plzni počítají ztráty, zatímco v Českých Budějovicích překvapivě zisky.

Pivní souboj s covidem: ztráta Prazdroje, nárůst Budvaru
ilustrační foto | Shutterstock.com

Uzavření restaurací a další proticovidová opatření negativně ovlivnily výsledky Plzeňského Prazdroje i v uplynulém roce 2021. Oproti předchozímu roku prodal doma i ve světě o 0,3 procenta méně piva. S tržbami i ziskem zůstal pod úrovní předpandemického roku 2019. Jiný příběh píše Budějovický Budvar, který v roce 2021 meziročně zvýšil zisk před zdaněním o 13,61 procenta na celkovou hodnotu 422,5 milionu korun, čímž dosáhl nejlepšího výsledku za posledních dvacet let.

Plzeňský Prazdroj loni zaznamenal oproti předcovidovému období výrazný propad především u čepovaného piva. „Jeho prodeje ovlivnilo nejen opakované zavírání hospod, ale i další omezení. Celkově tak naše loňské prodeje na domácím trhu zaostaly dokonce i za rokem 2020 o tři procenta,“ řekl Dragoș Constantinescu, generální ředitel Plzeňského Prazdroje. „Na druhou stranu, především díky naší setrvalé podpoře hospod a restaurací se nám loni přihlásila řada provozů se zájmem stát se našimi odběrateli.“

Tržby pivovaru v roce 2021 dosáhly 16,3 miliardy korun, zisk po zdanění byl 4,48 miliardy korun. Kapitálové investice činily 1,4 miliardy a do státní pokladny Prazdroj odvedl na přímých a nepřímých daních pět miliard korun. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 byly tržby nižší o čtyři procenta a zisk nižší o šest procent. Inflace přitom za zmíněné roky 2020 a 2021 přesáhla kumulativně sedm procent.

Úspěšnější zahraniční trh

O něco lépe se Prazdroji v uplynulém roce dařilo v zahraničí, kde prodej jeho piv meziročně stoupl o tři procenta na 4,6 milionu hektolitrů. V tuzemsku přitom celkově prodal 6,5 milionu hektolitrů. Celkem tak pivovar v součtu doma i ve světě v roce 2021 prodal přes jedenáct milionů hektolitrů, což je zhruba o 0,3 procenta horší výsledek než v roce 2020.

Prazdroj tak nadále zůstává největším exportérem tuzemských piv, loni jich vyvezl přes 1,7 milionu hektolitrů. Většinu z toho tvořil ležák Pilsner Urquell, který se vaří pouze v Plzni a odtud se vyváží do více než padesáti zemí světa. Zbylou část zahraničních prodejů tvořila produkce Kozla v pivovarech, které mají licenci na jeho výrobu.

Ani přes loňské potíže způsobené koronavirovou pandemií nepřestal Prazdroj investovat. Loni tak například zvýšil výrobní kapacity v Pivovaru Radegast o pětinu, a to zejména díky nové varně za 250 milionů korun. Přímo v Plzni se zase začal stavět nový, plně automatizovaný sklad za 780 milionů. Ve Velkých Popovicích se letos zprovozní čtrnáct nových cylindrokonických tanků pro kvašení a zrání piva, přičemž celková investice dosáhla bezmála sto milionů korun.

Export do více než sedmdesáti zemí

To Budějovický Budvar loni i při trvající pandemii zvýšil meziročně celkový výstav o 4,56 procenta na více než 1,8 milionu hektolitrů. Tržby pivovaru překročily tři miliardy a dosáhly více než 3,1 miliardy korun.

„Jsem rád, že nerosteme pouze v objemech, ale ještě rychleji v tržbách a nejrychleji v zisku a že se nám daří pokračovat v naplňování naší strategie,“ uvedl ředitel pivovaru Petr Dvořák. „Sázíme na kvalitu a prodáváme produkty z dražšího prémiového portfolia. Zároveň nacházíme efektivitu a provozní úspory uvnitř firmy.“

Na dosažení rekordních čísel má velkou zásluhu především export. Budvar loni vyvezl do více než sedmdesáti zemí světa pivo o celkovém objemu 1 328 824 hektolitrů, což představuje meziroční nárůst o 11,3 procenta. Mezi nejvýznamnější exportní trhy patří Německo, Polsko nebo Velká Británie. Vyhlídky pro letošní rok jsou ovšem kvůli ztrátě ruského trhu citelně horší.

„Už nyní je zřejmé, že očekáváme velmi náročný rok. Musíme se vypořádat s výpadkem dodávek na ruský trh a současně s enormním nárůstem nákladů za veškeré klíčové vstupy. Jenom navýšení nákladů činí v celoročním odhadu téměř 200 milionů korun. Zopakování rekordních výsledků z loňského roku bych letos spíše neočekával,“ sdělil Petr Dvořák.

I tak Budvar pokračuje ve svém rozvojovém plánu, který byl zahájen v roce 2015. Na investice loni vynaložil celkem 347 milionů korun. Areál pivovaru se tak rozrostl o novou plechovkovou linku s kapacitou čtyřicet tisíc plechovek za hodinu. Dokončena byla rovněž přístavba nových CK tanků.