Nová patronka Ukrajiny. Svatá Javelina drží v rukou protitankovou střelu

Ukrajina nyní spoléhá na americké protitankové střely Javelin, jež se staly symbolem ukrajinské rezistence. Na sociálních sítích se šíří nově vytvořená „svatá Javelina“, jež má zelené roucho a v ruce drží americkou raketu.

Nová patronka Ukrajiny. Svatá Javelina drží v rukou protitankovou střelu
Protitankový komplet FGM-148 Javelin v ukrajinské armádě | foto Shutterstock.com

Chrabrost ukrajinské armády, veřejnosti i politické elity, jež stojí proti ruské přesile, dojímá celý svět. Kreml a Vladimir Putin nečekali, že budou muset čelit obrovskému odhodlání celé ukrajinské společnosti. Ukrajina se brání přesile už šestým dnem.

Jedním ze symbolů ukrajinské bojovnosti a odvahy se stává americký protitankový systém Javelin. Už vznikl koncept nálepek „svaté Javeliny“, imitujících obrázky Marie Magdalény jako ikony vykoupení. Upravené vyobrazení světice, jež drží v rukou protitankovou střelu.

Na sociálních sítích se takzvaná St Javelin of Ukraine stává stále oblíbenějším nástrojem, jak projevit své sympatie ukrajinským obráncům suverenity. Svatozář je vyvedena v ukrajinských národních barvách, žluté a modré. Splývavé roucho je ve vojenské zelené, khaki. V rukou svírá americký výrobek FGM-148 Javelin

Protitankové střely, jež mohou dobře posloužit i proti vrtulníkům a nízko letícím letadlům, jsou obávanou zbraní i pro ruské generály. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu varoval na zasedání ruské bezpečnostní rady, že Ukrajina má v současné době více střel Javelin než některé členské země NATO. Americká armáda komplet používá od roku 1996, od té doby se rakety rozšířily do dvacítky zemí světa. 

Protitankové rakety americké provenience se v posledních dnech dostaly do širokého povědomí světové veřejnosti jako účinná zbraň proti ruské těžké technice. O dodávky těchto zbraní požádala ihned po napadení ukrajinská vláda. Pro Ukrajince se jedná o srdeční záležitost, jak lze vzdorovat agresorovi z Východu. Jedním z těch, kteří obrázek svaté Javeliny propagují, je i Christian Borys, ukrajinsko-kanadský novinář.

„Můj přítel působící v ukrajinském obranném průmyslu mi řekl, že vytvořil nálepky a rozeslal je přátelům po celé Evropě. Měl to být symbol podpory pro Ukrajinu,“ vysvětlil Borys pro web Euronews. Také on chtěl na výrobě propagačních materiálů nově stvořené „svaté“ vydělat peníze, jež by šly na podporu Ukrajinců. Nakonec mu obchod St Javelin, který založil týden před ruskou invazí, vynesl 400 tisíc dolarů (8,9 milionu korun) pro kanadskou charitativní organizaci Help us Help.

Útokem na Ukrajinu si podle něj ruský prezident Putin a potažmo i celé Rusko úplně a nenávratně zničili pověst v celém světě. 

Raketový komplet Javelin je dobře účinný proti většině ruských obrněných vozidel a je rovněž efektivní i proti silnému pancéřování tanků, a to více než jakákoli jiná dostupná zbraň na Ukrajině, kterou může ovládat jednotlivý voják, vysvětlil popularitu těchto raket bezpečnostní analytik Scott Boston z americké RAND Corporation. 

I proto je pro obránce na Ukrajině klíčovým prostředkem, jak postup ruských jednotek zpomalit. Střela je naváděna systémem „vystřel a zapomeň“, takže má dobrou šanci zasáhnout jedoucí vozidla a dává vojákům možnost se ukrýt. Účinný dostřel je u modernizované verze čtyři tisíce metrů. 

Pro úspěšné nasazení je potřeba javeliny kombinovat s podporou tanků a dalších obrněných vozidel, doplnil Boston. Cena kompletu je poměrně značná, jen střela stojí 175 tisíc dolarů.