Ukrajina vrací úder. Drony zasáhne ruské území dvojnásobku rozlohy Kalifornie

Napadená země výrazně zvyšuje možnosti úderů drony na ruském území. Poslední útoky na ruské rafinerie jsou vzdáleny i více než tisíc kilometrů od ukrajinské hranice. Ruské zranitelné území má rozlohu přes milion čtverečních kilometrů včetně měst Petrohrad, Nižnij Novgorod a Jaroslavl.

Ukrajina vrací úder. Drony zasáhne ruské území dvojnásobku rozlohy Kalifornie
Vojenský bezpilotní letoun, ilustrační foto | Shutterstock.com

Ukrajinská armáda očividně změnila ve válce s Ruskem taktiku. Už se nesnaží jako loni na podzim krvavě dobývat metr po metru zaminovaná území na východě a jihu Ukrajiny, vsadila na ničení ruské vojenské infrastruktury v ruském týlu.

Rozloha tohoto zranitelného území se podle ruského serveru Vjorstka (jedná se o nezávislé ruské novináře zakázané televize Dožď a listů Novaja gazeta a Nězavisimaja gazeta, sídlo má v Praze) od loňského září rozšířilo o tři sta tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá téměř čtyřnásobku rozlohy České republiky. Celkem už má území, na které útočí ukrajinské drony, rozlohu přesahující milion kilometrů čtverečních. To je tedy dvojnásobek rozlohy amerického státu Kalifornie, napsal americký týdeník Newsweek.

Sám ukrajinský ministr strategického průmyslu Oleksandr Kamyšin, jenž stojí za rozvojem produkce dalekonosných kamikadze dronů, uvedl po lednovém útoku na rafinérii u Petrohradu, že dron musel uletět vzdálenost 1250 kilometrů, aby zasáhl jednoho z největších producentů pohonných hmot v celé oblasti druhého největšího města v Rusku.

 

Ukrajina ale poškodila i další rafinérie, například v přístavu Tuapse na pobřeží Černého moře nebo u Volgogradu. Obráncům Ukrajiny se daří zasahovat i vojenská letiště, například v lednu zasáhly drony letiště Belbek na Krymu. Podařilo se také potopit raketovou korvetu Ivanovec na Donuzlavském jezeře na Krymském poloostrově. Ukazuje to, že je ruská protivzdušná obrana proti novým ukrajinským dronům velmi zranitelná.

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že Kreml většinu systémů protivzdušné obrany rozmístil podél fronty, která přesahuje tisíc kilometrů, a na ochranu cílů v ruském týle už nemá dostatek kapacit. Ruské úřady útoky ukrajinských dronů bagatelizují a tvrdí, že nepůsobí ruské straně větší škody.

Paniku mezi ruskými vojáky mohla způsobit i zpráva, že se Ukrajincům podařilo postřelit pilota strategického bombardéru Tu-95 majora Olega Sergejeviče Stegačova na vojenském letišti Engels u Saratova, které je od ukrajinského Charkova vzdáleno přes 700 kilometrů.

Ukrajinští zpravodajci všem ruským pilotům, kteří shazují bomby na Ukrajinu, vzkázali, že si je postupně najdou a zlikvidují je. „Známe vaše jména, adresy, čísla aut, obvyklé trasy a zvyky,“ oznámila ukrajinská vojenská rozvědka.