Insolvenční správce podal přes 160 žalob kvůli pochybným převodům v Arce

Spory za 2,5 miliardy korun rozjíždí insolvenční správce Arca Investments Lee Louda. Jde o odpůrčí žaloby, kterými se snaží zneplatnit některé peněžní toky před krachem obří skupiny. 

Insolvenční správce podal přes 160 žalob kvůli pochybným převodům v Arce
Lee Louda | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Lhůta na podání odpůrčích žalob v případě skupiny Arca Investments končí ve středu 11. května. Správce Louda byl dlouho pod ostrou kritikou ze strany některých věřitelů, zejména brněnského fondu IFIS, že se k případným právním krokům, které by zneplatnily některé finanční převody až tři roky zpět, chová pasivně. 

Nakonec jeho skóre není zrovna nízké. Do této doby podal přes 160 žalob. „Podali jsme dosud více než 160 odpůrčích žalob. Jejich předmětem je v současnosti plnění již řádově v částce přesahující 2,4 miliardy korun,“ uvedl Louda pro Hrot, čímž zopakoval informace z protokolu pro insolvenční soud, který zveřejnil v pondělí. 

To ale podle všeho není konečné číslo. Jde zřejmě o skóre k minulému týdnu, další žaloby by ještě mohly přibýt. Konečný seznam žalob v těchto dnech správce zveřejní ve zprávě pro Městský soud v Praze do insolvenčního rejstříku.

Insolvenční správce průběžně zpracovává výstupy z forenzního auditu, na jejichž základě dochází k postupnému podávání dalších odpůrčích žalob. V minulých dnech a týdnech tak postupně směřovaly například vůči spřízněnému investičnímu fondu Nova Money Market a nabyvateli jeho pohledávek Credit One pražského podnikatele Petra Bujnocha. 

Ale také třeba vůči pražské společnosti Godard, slovenské Centrex RS či firmám ze skupiny Arca – realitní společnosti Blackside, Silverside, popř. Veličově společnosti HiLow a desítkám fyzických osob. 

V rámci těchto žalob byla napadena i neúčinná, zvýhodňující právní jednání dlužníka, která spočívala v uspokojování věřitelů dlužníka v čase, kdy dlužník už byl fakticky v úpadku. Jiné spočívaly v úkonech dlužníka bez přiměřeného protiplnění, respektive bez protiplnění, tyto úkony se typicky objevovaly mezi transakcemi v rámci skupiny dlužníka. 

Je samozřejmě otázka, jak budou žaloby úspěšné a kolik z těchto peněz se správci skutečně podaří získat zpět do majetkové podstaty. Aktuálně by se měl začít tvořit plán reorganizace, o kterém budou hlasovat věřitelé 25. července. 

Plán se bude odpichovat od znaleckého posudku společnosti EqSA, který likvidační hodnotu skupiny Arca ocenil na pouhých 2,6 miliardy korun. Proti stojí 16 miliard korun uznaných dluhů. To naznačuje potenciální výnos z insolvence těsně přes 10 procent. Podle šéfů skupiny Arca i správce Loudy ale případná reorganizace nabídne výrazně vyšší návratnost.