Incest, nebo kanibalismus? Největší americká banka JPMorgan vs. řecký fintechový trpaslík

Řecká fintechová společnost Viva Wallet a její významný spoluvlastník JPMorgan se vzájemně tahají po soudech. Viva tvrdí, že banka záměrně omezuje její růst, aby ji mohla výhodně převzít.

Incest, nebo kanibalismus? Největší americká banka JPMorgan vs. řecký fintechový trpaslík
JPMorgan; ilustrační foto | Shutterstock.com

Haris Karonis, generální ředitel řeckého fintechu Viva Wallet, tvrdí, že banka JPMorgan Chase, která vlastní 48,5 procent jeho společnosti, brání firmě v rychlejším růstu. Důvodem jsou podle něj „zvrácené pobídky“ plynoucí ze smlouvy mezi oběma organizacemi: dohoda totiž zní, že banka převezme plnou kontrolu nad VivaWallet, pokud hodnota firmy bude v červnu 2025 nižší než pět miliard eur. A to se může snadno stát.

Viva Wallet, úspěšná řecká fintechová společnost, v níž banka JPMorgan drží od roku 2022 podíl ve výší 48,5 procenta, nemůže vstoupit na americké a (některé) evropské trhy, uvádějí dokumenty, jež Karonis předložil londýnskému soudu. Vlastní platební byznys JPMorgan by totiž na těchto trzích byl přímým konkurentem klíčového produktu Viva Wallet, jímž je rychlé zprostředkování převodů peněz.

Optimismus vystřídaly žaloby

Banka JPMorgan koupila podíl ve společnosti Viva roku 2022 za 800 milionů eur. Takis Georgakopoulos, globální šéf platebního oddělení JPMorgan (a shodou okolností finančník řeckého původu), tehdy uvedl, že banka je „velmi potěšena strategickou investicí do Viva Wallet, která podpoří její vizi umožnit nový růst a inovace v oblasti plateb zaměřených na evropské malé a střední podniky a klienty trhu obchodních služeb“. Je možné, že ta věta něco znamená; pokud je tomu tak, klíčová součást jejího obtížně dešifrovatelného sdělení nejspíš zní: „zřejmě se na tom dá vydělat“.

„Evropské platební prostředí je sice roztříštěné, ale pořád má sedmnáct milionů obchodníků, kteří jsou připraveni zavést škálovatelná platební řešení,“ nešetřil před dvěma lety Georgakopoulos optimismem. „Pro JPMorgan Payments je to oblast, na jejíž růst se hodlá v budoucnu zaměřit.“

Georgakopoulosovi se tehdy dostalo pochvaly od generálního ředitele společnosti JPMorgan Jamieho Dimona (mimochodem také původem Řeka) za to, že tuto transakci pro banku získal.

Onen optimismus s nádechem vlastenecké shody dlouho nevydržel. Nyní jsou JPMorgan a Viva na kordy.

Karonis v žalobě zpochybňuje opce JPMorgan na koupi Vivy, protože vytvářejí pro banku ony již zmíněné „zvrácené pobídky“. Podle vedení JPMorgan naopak Karonis nechápe, že ocenění fintechů, jako je ten jeho, v posledních dvou letech prudce kleslo. Listu Financial Times to aspoň řekli lidé obeznámení s právním přístupem banky. A aby se neřeklo, i JPMorgan podala žalobu na Karonise kvůli údajným snahám „omezit nebo obejít naše smluvní a zákonná práva jako investora“.

Jedna miliarda? Tři miliardy?

Obě firmy se neshodují rovněž v názoru na ocenění společnosti Viva. JPMorgan a její odhadce Houlihan Lokey oceňují společnost Viva na jedinou miliardu eur. Firma EY naopak odhaduje hodnotu Vivy na tři miliardy eur.

„Tato žaloba byla podána po vyčerpání všech ostatních možností,“ uvedla JPMorgan v prohlášení pro Financial Times ohledně žaloby banky vůči fintechu. „Navzdory tomuto sporu věříme ve společnost Viva Wallet, její zaměstnance, naši strategickou investici do společnosti a naše širší podnikání v Řecku.“

Není to poprvé, co se JPMorgan střetla s fintechem, do nějž vstoupila. Banka stále vede soudní spor s Charlie Javiceovou, zakladatelkou společnosti Frank (fintech určený vysokoškolským studentům), který koupila v roce 2021.