Termiti

Aleš Buček

Hodní, zlí, oškliví. A krásní

O termitech toho pořád moc nevíme, a to jich je více než 3000 druhů a v součtu váží více než celá lidská populace.

Pavla Hubálková

Pavla Hubálková

stálá spolupracovnice redakce

Galerie (3)

Aleš Buček se výzkumu termitů věnuje na japonském ostrově Okinawa. „Je to trochu jako Robinsonův ostrov. Pracuji v mezinárodním ústavu, který byl postaven na zelené louce,“ popisuje. Během studia na Univerzitě Karlově se na dejvickém ÚOCHB věnoval výzkumu evoluce řeči hmyzu – feromonové komunikaci, který postupně přešel právě ke studiu termitů. Už v Praze s kolegy zkoumal, jak si termiti na obranu hnízda vyvinuli chemické zbraně. Některé druhy termitů totiž v ohrožení páchají sebevraždu. „Jejich těla doslova vybouchnou a vypustí tekutinu, která se vně těla změní na toxickou, a tak zneškodní protivníka,“ vysvětluje biochemik. 

Proč nás mají zajímat?

„Termiti jsou inženýři ekosystémů,“ říká český vědec. Živí se převážně hlínou nebo dřevem a jsou to hlavní rozkladači odumřelé organické hmoty. V Česku podobnou funkci zastávají třeba žížaly. „Je pravděpodobně jen otázkou času, než se termiti díky globálnímu oteplování začnou vyskytovat i u nás,“ míní Buček. Pro přežití termiti potřebují, aby teplota dlouhodobě neklesala pod 10 stupňů Celsia. Jižní Morava či Praha již mají průměrné roční teploty kolem 10 stupňů a čím dál méně dní je mraziv‎ých. Je tedy pravděpodobné, že se tu usídlí. Zatím ale můžeme zůstat v klidu a není třeba nakupovat chemické přípravky na jejich hubení – termiti u nás budou díky čtyřem ročním obdobím spíše živořit.

Lovec termitů

Terénní práce a sběr vzorků v Kamerunu, na Madagaskaru nebo v Malajsii mohou znít jako sen a mohly by k vědě lákat další zájemce. Aleš Buček tak ale tráví asi jen měsíc a půl v roce. „Většinu času sedím u počítače a věnuji se analýze a zpracování dat,“ popisuje svůj den vědec, ze kterého se postupem času stále více stává bioinformatik a programátor samouk.

V teplejších oblastech jsou termiti proslavení jako škůdci, kteří vám „sežerou dům“. Celosvětově způsobují škody v řádu bilionů korun. Proto se většina výzkumů soustředí na to, jak je vyhubit. „Až v poslední době začínáme zjišťovat, jak moc důležití jsou pro náš ekosystém,“ říká Buček. 

Například v experimentech, kde v určitém místě všechny termity chemicky vyhubí a toto místo porovnají s kontrolní plochou bez zásahu, jsou pozorovány výrazné změny ekosystému. Plochy bez termitů obsahují mnohem méně organick‎ých látek – živin – z odumřel‎ých rostlin je nemá kdo uvolňovat. To má vliv na menší druhovou rozmanitost rostlin či dokonce nižší výnosy zemědělských plodin, jako například obilí. Podle jiných výzkumů činnost termitů udržuje vláhu a chrání tropické lesy před suchem.

Začalo to v hospodě

Jak se český‎ vědec dostane k vý‎zkumu termitů? „Začalo to v hospodě,“ směje se Buček. „Kolega a kamarád Jan Šobotník mi často zapáleně vyprávěl o svém výzkumu termitů. Zaujalo mě to, především když jsem si uvědomil, jak překvapivě málo prostudovaná skupina hmyzu termiti jsou a co vše teprve čeká na objevení,“ popisuje začátek svého termitího výzkumu, se kterým pokračuje jako postdoktorand na japonském institutu.

„Jako první jsme popsali příbuzenský‎ strom téměř sedmdesáti vybran‎ých druhů termitů a časovou škálu hlavních událostí v průběhu 150 milionů let evoluce termitů, kterou lze odvodit od fosilních nálezů,“ shrnuje Buček výsledky, které nedávno publikovali v prestižním časopise Current Biology, a tím zcela změnili dosud přijímané hypotézy o termití evoluci.

Aleš Buček (35)

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 6:50:49 AM CET

Pavla Hubálková

Během studia biochemie na Univerzitě Karlově začal pracovat v Ústavu organické chemie a biochemie, kde se věnoval výzkumu feromonové komunikace hmyzu. Aktuálně působí jako postdoktorand na japonském Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University, kde zkoumá evoluci a příbuzenské vztahy termitů na genetické úrovni. Ve volném čase rád leze a chodí po horách a v Japonsku propadl potápění.

Aleš Buček se věnuje základnímu výzkumu – popisuje evoluční vývoj termitů a jejich příbuzenské vztahy, které nám pomohou pochopit jejich význam pro ekosystém. Například zjistili, že před 50 miliony let došlo k evolučně náhlé změně jejich střevního osídlení – jedna linie termitů ztratila prvoky, kteří tráví dřevo, a nahradila je bakteriemi, které jim umožnily trávit hlínu. Tato náhlá změna symbiotického systému vedla k evolučně nejúspěšnější skupině termitů. 

Dnes se totiž 80 procent termitích druhů živí hlínou, a stali se tak světově nejv‎ýznamnějšími rozkladači odumřelé organické hmoty. „Pro přímou aplikaci našich poznatků do praxe je asi ještě dlouhá cesta, ale je to ta nejzákladnější znalost, která nám o termitech doteď chyběla,“ shrnuje.

Vlastní skupina a kniha o termitech

Aleše Bučka dlouhodobě zajímá výzkum organismů, které žijí s termity v symbióze. Což nejsou pouze mikroorganismy v jejich střevech. „Chci studovat genetické změny u hmyzu, který se přizpůsobil životu v termitištích,“ sdílí Buček své další výzkumné plány, kterým by se rád věnoval už jako vedoucí vlastní výzkumné skupiny. „S kolegy teď také připravujeme populárně-naučnou knihu o termitech, ve které se pokusíme s pomocí fotografií a poutavých textů sdílet naši fascinaci termity,“ říká. 

V‎ýzkum v divadle

Aleš Buček má ještě další kuriozní úspěch. Jeho vědecká publikace, která vznikla během magisterského studia, se stala námětem pro divadelní hru Dotkni se vesmíru a pokračuj, která byla uvedena v Národním divadle. „Můj kolega, kte‎rý‎ se na v‎‎ýzkumu podílel, jezdil pravidelně s autorem hry René Levínský‎m do Německa. Cesty byly dlouhé, povídali si, a tak vznikl námět,“ líčí mlad‎ý vědec.

Termiti čili všekazi

• Existuje více než 3000 druhů.
• Nejvíce jsou rozšíření v tropech a subtropech.
• Jejich celková hmotnost je větší než celková hmotnost všech lidí.
• I když připomínají mravence, je to ve skutečnosti společensky žijící skupina švábů.
• Na rozdíl od mravenců a včel žije v kolonii nejen královna, ale také král, který se s královnou pravidelně páří, ostatní jedinci se nerozmnožují.
• Velikost dělníků a vojáků se pohybuje od dvou do čtrnácti milimetrů, královna může být až desetkrát větší.
• Dělníci a vojáci žijí řádově týdny až měsíce. Královny, které mohou žít i více než 30 let, slouží jako modelový organismus pro studium dlouhověkosti.
• Termití hnízda slouží jako inspirace i pro logistiku a organizaci měst – unikátní trojrozměrná organizace termitiště pomáhá zamezovat „dopravním zácpám“.

Autorka je stálou spolupracovnicí redakce, působí na Univerzitě Karlově.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 6:50:49 AM CET

Pavla Hubálková

Související články