ČTK
Festival labutí ve sklárně Koulier
Hrot24, čtk
,
Praha 14. května 2025 (PROTEXT) - Zahajte prázdniny netradičně. Objevte krásu, umění a radost ze sklářského řemesla, které bylo zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Navštivte od 27. června do 06. července tohoto roku Festival labutí ve sklárně Koulier na Oflendě. Zájemci si budou moci užít také exkurzi do výroby a uvidí, jak se rodí tato křehká krása. Labuť, symbol půvabu, ladnosti a elegance, bude tento týden zářit v celé své nádheře. Posláním festivalu a sklárny je potěšit a ukázat, že zachování tradičního sklářského řemesla má smysl, a to v kterékoli roční době. Exkurze probíhají na Oflendě nedaleko Hlinska v Čechách v Pardubickém kraji po celý rok. Ozdoby vyrobené v Koulieru zahrnují i celou kolekci letních motivů a skleněných květin, které svojí krásou zkrášlí domovy v kterékoli roční době. Letošní ročník si klade za cíl opět oslnit kombinací skla a peří jednobarevnými labutěmi i labutěmi s barevnými gradienty. Nově se festival zaměří na celoroční dekorace nejen se skleněnými labutěmi. Návštěvníci si tak odnesou inspiraci k dekorování vlastních interiérů. V tvůrčí dílně si zájemci vyzkouší malování a zdobení vlastní labutě.
"Připomeňte si jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Na ozdoby se nebudete muset jen dívat, ale můžete se i zapojit a v tvořivé dílně vyzkoušet práci malířů ozdob a vytvořit si vlastní klenot – buď klasickou vánoční ozdobu, nebo právě vznešenou labuť," uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. "Ať už jste sběratelé, milovníci umění nebo jen zvědavci, nezapomeňte, že Festival labutí je i prodejní výstavou, takže si na něm můžete zakoupit svou vlastní labuť," dodává Kateřina Šrámková.
Jedná se přitom o náročnou, ale krásnou práci. Tělo skleněné ozdoby labutě se nejprve vyrobí ve formě. Následuje vytažení krku, hlavy a případně na závěr korunky. Důležitý je způsob nahřátí skla tak, aby se podařilo oddělit hlavu a tělo. Vyfouknutí labutě trvá 3-4 minuty. Následuje zdobení. Dobrý sklář vyrobí za jednu hodinu 2 tucty labutí. A ten, který tuto dovednost ovládne, se dá právem považovat za mistra svého oboru. Korunka se dělá úplně na závěr. Nahřeje se hlava labutě a skleněná tyčinka. Sklář tvaruje každý hrot korunky zvlášť odtažením skleněné tyčinky od hlavy. Následuje stříbření labutí, smáčení a malování. Práce je to unikátní a krásná, tak jako labutě samy. Více na www.koulier.cz.
Rezervace je doporučena a lze ji provést prostřednictvím oficiálních stránek webové stránky Koulieru.
Aktuality z přípravy festivalu a ohledně doprovodného programu sledujte na sociálních sítích: https://www.facebook.com/Koulier/?locale=cs_CZ
Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé-manželé Šrámkovi tak navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím aspektem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. A dále také skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu již vlastní. Koulier se zaměřuje na nové trendy ve výrobě skleněných vánočních i nevánočních ozdob. Ozdoby značky Koulier naleznou zákazníci na e-shopu http://www.koulier.cz/, dále v podnikové prodejně na Vysočině na Oflendě, v zámecké prodejně zámku Loučeň ve Středních Čechách a u dalších partnerů.