Farmagiganty zaplatí obří odškodné za opioidy. Indiáni dosáhli historické dohody

Kmeny původních obyvatel USA si mezi sebe rozdělí 590 milionů dolarů. Odškodné za zničené životy vinou užívání opioidů jim vyplatí farmaceutické giganty.

Farmagiganty zaplatí obří odškodné za opioidy. Indiáni dosáhli historické dohody
ilustrační foto | Profimedia.cz

Počet Američanů, kteří zemřeli následkem nadměrného užívání či předávkování se opioidy, se v posledních letech neustále zvyšuje. Zdaleka nejvíce podle poměru zastoupení v obyvatelstvu jsou však zasaženi původní obyvatelé Ameriky, tedy indiáni, s nimi i obyvatelé Aljašky.

Indiánské kmeny viní ze situace velké farmaceutické firmy a jejich zavádějící propagaci léků a nedostatečnou informovanost o účincích opioidů. Přes 400 z nich se spojilo a připravilo žalobu. Tvrdily, že kvůli opioidové krizi čelí zvýšeným nákladům na zdravotní péči, sociální služby či péči o děti. K soudu však nakonec nedošlo, vše skončilo mimosoudním vyrovnáním.

Výrobce léčiv Johnson & Johnson a distributoři AmerisourceBergen, McKesson a Cardinal Health zaplatí v rámci odškodného 590 milionů dolarů (12,6 miliardy korun). Peníze si mezi sebe rozdělí 574 federálně uznávaných indiánských kmenů, tedy i ty, které se k žalobě nepřipojily.

„Je to historická dohoda. Jde o malý, ale důležitý krok k řešení vražedné epidemie, která zdevastovala indiánské komunity,“ uvedl Lloyd Miller, jeden z hlavních právníků kmenů původních obyvatel. „Jedná se o historickou událost, protože kmeny a jednotlivé státy konečně stojí bok po boku při řešení masových katastrof.“

Farmaceutické společnosti nakonec sice svolily k vyplacení odškodného, dále však odmítají, že by se dopustily něčeho špatného. Johnson & Johnson v prohlášení uvedl, že navrhované urovnání není přiznáním odpovědnosti nebo protiprávního jednání a že marketing a propagace opioidů ze strany společnosti byly „vhodné a odpovědné“. Navíc upozorňuje, že v současné době už opioidy na předpis v USA neprodává.

Výslednou dohodu ještě musí schválit zástupci jednotlivých indiánských kmenů, podle předpokladů by se však mělo jednat jen o formalitu. Z výsledné částky by mělo jít 85 procent prostředků na léčbu drogově závislých a programy prevence, zbylých patnáct procent připadne právníkům.