Další zářez jednorožce Mews. Kupuje už devátého zahraničního konkurenta

Tuzemský jednorožec Mews, který vyvíjí software pro hotely a ubytovací zařízení, akvíruje německý systém pro správu nemovitostí HS3 Hotelsoftware. Na platformě tak teď běží 15 procent pokojů v německých hotelech, apartmánech a hostelech.

Další zářez jednorožce Mews. Kupuje už devátého zahraničního konkurenta
Richard Valtr | Tomáš Novák

V roce 2012 si Richard Valtr dal za cíl postavit platformu, která zefektivní provoz hotelů. K této myšlence ho vedla vlastní pracovní zkušenost na pozici nočního recepčního. Tam si uvědomil, že pohostinství je postaveno na zastaralých technologiích. A právě tehdy se začal psát příběh rychle rostoucího českého startupu Mews, kterému během letošního března otevřel své brány elitní klub tuzemských jednorožců.

Akvizice německé společnosti HS3 Hotelsoftware, jejíž systém používá přes 3500 zákazníků, tedy přichází jen dva měsíce po finanční injekci v rámci investičního kola, ve kterém Mews získal dalších 110 milionů dolarů (asi 2,6 miliardy korun). Do investice se zapojili nejen předchozí investoři Revaia, Goldman Sachs Asset Management a Notion Capital, ale také newyorský venture kapitálový fond LGVP. Kolo vedl švédský fond Kinnevik.

Ostatně už během března firma uvedla, že peníze použije k dalšímu posílení globální expanze. V posledních letech se startup soustředil právě na akvizice – podařilo se mu už pohltit devět konkurenčních západních firem. Loni Mews převzal například společnosti Frontdesk Anywhere, Hotello a Nomi, nejnověji HS3 Hotelsoftware.

V současné době používá v Německu, Rakousku a Švýcarsku software Mews více než 700 ubytovacích zařízení. V Německu jde převážně o malé a střední hotely. „Stále více tamních hoteliérů se ohlíží po automatizaci a inovacích. Tento trend se neomezuje pouze na velké hotelové skupiny – jde i o menší rodinné podniky, kde hoteliéři digitalizují své provozy, aby svým hostům poskytli kvalitnější a personalizovanější zážitky,“ řekl Valtr k nejnovější akvizici.

Deal je důležitý i pro německou stranu. „Náš trh zažívá rychlou transformaci, která zvyšuje laťku požadavků hostů. Proto je spojení sil se společností Mews pro náš tým, zákazníky i budoucnost pohostinství v Německu opravdu stěžejní,“ uvedl Thorsten Mesch, šéf HS3 Hotelsoftware. 

Příchod třetího českého jednorožce se začal rýsovat v roce 2022. Tehdy vybral Mews od investorů 185 milionů dolarů, tedy zhruba 4,3 miliardy korun, a jeho hodnota se vyšplhala k 865 milionům v dolarech. Vybraná částka byla tehdy čtvrtá nejvyšší, jakou kdy investoři svěřili startupu českých zakladatelů. 

Startup má v současné době pobočky v 85 zemích, kromě Evropy i ve Spojených státech a Austrálii. Během posledního roku mu tržby meziročně vzrostly o víc než 60 procent a v ročních čistých příjmech překročil hranici 100 milionů dolarů. Pro firmu je nicméně největším zdrojem příjmů platební systém Mews Payments.

Prvním českým jednorožcem se v roce 2021 stal on-line prodejce potravin Rohlík podnikatele Tomáše Čupra. O rok později jej následovala softwarová firma Productboard, která vrcholovým manažerům pomáhá porozumět požadavkům od klientů nebo třídit zpětnou vazbu od uživatelů. Ta se ale v posledních měsících ztenčila o téměř polovinu. Propustila totiž část zaměstnanců, které nabrala ve velkém během covidové pandemie.