ČNB sazby sice nezvedla, ale pořád lepší Michl než Bank of England

ČNB podle očekávání nechala úrokové sazby tam, kde byly, a posílila pochybnosti o tom, že se svou holubičí zdrženlivostí dělá dobře.

ČNB sazby sice nezvedla, ale pořád lepší Michl než Bank of England
Guvernér ČNB Aleš Michl | foto Profimedia.cz

Ten krok centrální banky se čekal. Po poklesu tempa růstu cen se zdá laikovi logický, leč ve skutečnosti inflační tlaky trvají a je velkou otázkou, zda je současná úroveň úrokových sazeb dostatečná.

Došlo vlastně jen k tomu, že zlevnila ropa a od ní odvozené ceny motorových paliv, které hrají v inflační statistice velkou roli. Benzin a nafta jsou však stále vysoko nad cenami, které byly u pump při zcela stejných cenách ropy v minulosti.

Růst se v tomto segmentu sice zastavil, ale v nákladech firem zůstal zafixován. To, co je dáno domácí poptávkovou inflací, však nemizí. Spíše naopak. Rozpočtový deficit roste a počítá i s ne úplně zanedbatelným růstem mezd, který podpoří mzdové vzlínání i v privátním sektoru.

Nicméně při pohledu do světa naše bankovní rada pořád projevuje jistou kompetenci, jakkoli se to jejím četným ostrým kritikům bude skousávat jen ztěžka. Například taková Bank of England v situaci, kdy vláda přišla s mohutným růstem výdajů a daňových škrtů v okamžiku zrychlování inflace, místo logického a jedině možného razantního zvýšení sazeb zvolila naprostý opak a spustila kvantitativní uvolňování, kdy odkupem státních dluhopisů pumpuje do ekonomiky další peníze.

Lze se jedovatě ptát, zda Britové ještě cílují inflaci, nebo už výnosy státních dluhopisů. Bohužel je dost příznaků, že v tom nejsou sami. Jen u ostatních to není tak křiklavé.