Zmrazte nájmy v celém Německu, žádají socialisté i nájemníci

Po roce od omezení nájmů v Berlíně se ozývají hlasy od sdružení nájemníků i vládní SPD, aby se regulace zavedla i v dalších německých městech. Ukazuje se ale, že omezení je kontraproduktivní pro ty, kteří dostupné bydlení hledají.

Zmrazte nájmy v celém Německu, žádají socialisté i nájemníci
ilustrační foto | Shutterstock.com

Před rokem berlínská radnice zavedla maximální cenu pro nájem bytů i pro soukromé subjekty. Přes nejednoznačný výsledek regulace se objevuje požadavek od svazů nájemníků i vládních sociálních demokratů, aby ke zmrazení cen došlo na celoněmecké úrovni, protože řadu lidí zasáhla pandemie covidu-19 na příjmové straně a nemohou platit stále vyšší ceny za bydlení. 

Berlínská cesta se však zdá jako z jiného světa. Místo toho, aby vám přišel dopis s tím, že se nájemné zvyšuje, u řady nájemníků došlo ke snížení cen. Již rok zde panuje nejtvrdší regulace nájemného v celém Německu, podotýká týdeník Die Zeit. Zmrazení nájmů, jež se týká 1,5 milionu bytů, platí až do roku 2025. 

I když se německá vláda chválí za to, že podporuje výstavbu nových bytů, nájmy mimo střed Berlína v německých městech stále rostou. Proto sílí tlak na to, aby byly ceny – podobně jako k tomu přistoupilo levicové vedení Berlína – zastropovány. 

Šéf svazu nájemníků v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko Hans-Jochem Witzke argumentuje tím, že zisky majitelům bytů rostou. Proto je třeba v krizi přistoupit ke zmrazení nájmů. Jako příklad uvedl ekonomické výsledky společnosti Vonovia, jež pronajímá přes 400 tisíc bytů v Německu, Rakousku a ve Švédsku a hlásí rekordní příjmy za loňský rok. 

Výhoda jen pro některé

Ze zmrazení nájmů ale profitují jen lidé, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájemným. Ti ostatní mají smůlu. V Berlíně to vedlo k poklesu počtu nabízených bytů s nízkým nájmem na polovinu. Nejvíce to pociťují studenti a mladé rodiny s dětmi stěhující se za prací. Naopak nabídka bytů v ostatních městech – Hamburku, Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem – za loňský rok rostla o deset procent. 

Mnichovský Ifo Institut uvedl, že nájmy v Berlíně u regulovaných bytů klesly o čtyři procenta, naopak u neregulovaných jednotek – týká se to bytů postavených po roce 2014 – rostly o 17 procent. Regulace výrazně rozdělila trh s nemovitostmi v hlavním městě Německa. Kvůli tomu se také nemodernizují starší byty.

Prezident ekonomického institutu Clemens Fuest zdůraznil, že zmrazení nájmů má negativní dopad na dostupnost bydlení. Z trhu mizí právě byty s regulovaným nájmem, protože pro majitele přestal být pronájem rentabilní. Nájmy u bytů, které nejsou regulovány, zase rostou rychleji než v jiných německých městech. Přísná regulace poměry na trhu s bydlením zhoršuje a nedostupnost bydlení prohlubuje. Politici CDU toto opatření dokonce označili za dokonalou ukázku hlouposti

Levice opatření chválí

Berlínský radní pro bydlení Sebastian Scheel ze strany Levice (Die Linke) naopak regulaci chválí, protože omezila spekulativní koupě bytů domácích i zahraničních investorů. Nicméně stále není jasné, zda tento nástroj nakonec v průběhu tohoto roku nezruší německý Ústavní soud. 

Na to spoléhá i řada majitelů bytů. I proto čtyři pětiny nabízených inzerátů v bytech s regulovaným nájemným uvádějí vyšší částky, než jaké povoluje radnice. Nabídky na online portálech obsahují informaci, že se nájemné výrazně zvýší, pokud Ústavní soud regulaci zruší. 

Že berlínská radnice situaci zhoršila, potvrdil i ředitel portálu immowelt.de Cai-Nicolas Ziegler. Jedinou možností, jak nedostatek levnějšího bydlení vyřešit, je podle něj umožnění rychlé výstavby nových sociálních bytů.

Regulace naopak zvýšila právní nejistotu v celém sektoru a část developerů se zahájením nových projektů rezidenčního bydlení váhá. Výsledkem je meziroční pokles počtu bytů ve výstavbě o 14 procent. Vyšší ceny nájemného zasáhly celé okolí hlavního města Německa.