Rozkaz zněl jasně. Jak si ministr Válek zapomněl pohlídat výběrovou komisi

Že personalistika nepatří mezi silné stránky současného ministra zdravotnictví, víme už od jeho nástupu do čela resortu

Rozkaz zněl jasně. Jak si ministr Válek zapomněl pohlídat výběrovou komisi
Vlastimil Válek | Profimedia.cz

Když totiž sháněl člověka na pozici náměstka pro zdravotní péči po odchodu profesorky Martiny Koziar Vašákové, nikdo se nepřihlásil. Aktuálně Vlastimil Válek hledá ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Současná ředitelka Irena Storová si sice doteď počínala poměrně kompetentně, ale má nevhodný „průkaz původu“: na post ji totiž dosadil bývalý ministr Adam Vojtěch (za ANO). A Válek nechce mít s nikým, kdo jen zdálky připomíná bývalou garnituru, nic společného.

Na post šéfa SÚKL se přihlásili čtyři lidé. Podle spekulací médií byl favoritem Vlastimila Válka brněnský lékař Jiří Deml. Jenže ten u komise neuspěl. Zelenou naopak dostaly současná ředitelka Storová a expertka Svazu zdravotních pojišťoven na lékovou politiku Kateřina Podrazilová. Kritéria splnily obě, ministr si měl jen vybrat. Jenže ten to odmítl. A raději výběrové řízení úplně zrušil.

„Rozkaz zněl jasně. Storová nesmí, prostě nesmí, projít. Jenže Válek si komisi nepohlídal. Když mu následně došel výsledek, bylo zle,“ řekl autorovi této glosy vysoce postavený úředník ministerstva.

Nebuďme naivní – i do obsazení odborných a vrcholových úřednických pozic politici samozřejmě mluví. Tady vznikl problém, že to Válek prostě podcenil. Jak ale informoval mluvčí ministerstva, vypsáno bude nové výběrové řízení. Komise tak dostane šanci na reparát.