Absurdní boj s marihuanou: Češi patří k největším uživatelům, k čemu je tedy její zákaz?

Česko je z hlediska uživatelů marihuanovou velmocí, současná regulace totiž není příliš účinná. A stát přichází o miliardy korun.

Absurdní boj s marihuanou: Češi patří k největším uživatelům, k čemu je tedy její zákaz?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Na dekriminalizaci pěstování a užívání konopí čeká přední český psycholog Ivan Douda už od sametové revoluce. V rozhovoru pro týdeník Hrot si tento nejvýznamnější žijící adiktolog Česka povzdechl, že přestává věřit, že se dekriminalizace konopí vůbec dožije.

Jiskřička naděje mu vzplála s akčním plánem boje se závislostmi, kde protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil představil revoluční změnu: dekriminalizaci konopí. Umožnění jeho legálního prodeje i užívání. Jeho vizi posvětila vláda. Ale když se koordinátor začal zabývat tím podstatným, tedy paragrafovaným zněním, nastaly komplikace.

Záměr totiž nemá podporu všech vládních politiků. Ba co víc, začínají se proti němu ozývat i ti vůbec nejvýše postavení. Nevoli vyjadřují hlavně lidovci. Nový ministr zemědělství Marek Výborný řekl, že připravované legislativě příliš nevěří. Prý v ní vidí spíše rizika než přínosy. Poslanec a stranický expert na protidrogovou politiku Jan Bartošek ho doplnil, že obecně vidí prostor pouze u konopí užívaného k léčebným účelům.

Nejsou v tom sami. Tendence k legalizaci konopí brzdí i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, reprezentant TOP 09. Reagoval, že Česko musí při tak zásadních krocích sledovat dění v EU. U něj to samozřejmě dává smysl. Proti legalizaci se totiž staví značná část lékařů, v minulosti se proti ní vyjádřili například pneumologové, ale rovněž psychiatři.

Téma by si přesto zasloužilo nějak rozseknout. Podle dat je Česko v EU marihuanovou velmocí, pokud přepočteme počet uživatelů na počet obyvatel. Ukazuje se, že současná regulace není příliš účinná. Stát navíc přichází o miliardy korun.

Smysl tak dávají dvě cesty: buď věřit národnímu koordinátorovi, nebo marihuanu dál držet v ilegalitě – ale pak to chce najít nějaký efektivnější způsob zákazu.