Rakušan oznámil vyhazov šéfa pošty, ten se tváří, že jede dál

Odchází, nebo neodchází roman Knap z čela české pošty? Ministr oznámil jeho odvolání, ale sám knap se k odchodu nemá. A jeho nástupce se ještě nezačal vybírat

Rakušan oznámil vyhazov šéfa pošty, ten se tváří, že jede dál
Jedním z možných nástupců Romana Knapa je Petr Zatloukal, jenž donedávna v České poště působil jako šéf dozorčí rady. Kvalifikaci jistě má, ale byl to právě současný ministr vnitra Vít Rakušan, kdo ho na začátku letošního roku odvolal. | Profimedia.cz

Česká pošta je velké politikum. Vědí to všichni šéfového tohoto obřího podniku od nepaměti. Stejně tak to není zdaleka poprvé, co hledání nového vládce desítek tisíc pošťáků a podniku s obratem přes devatenáct miliard korun připomíná krvavou seriálovou ságu Hra o trůny.

Šéf pošty je sice z pohledu velikosti i významu firmy mocným manažerem, ale pokud se dostane do nemilosti ministra vnitra, který nad poštou vykonává vlastnická práva, bývá to proces poměrně rychlý. Tentokrát se ale zdá být situace komplikovanější. Ačkoli ministr vnitra Vít Rakušan už na začátku léta vyhlásil popravu generálního ředitele České pošty veřejně, Roman Knap (na snímku vpravo) zatím žije, pracuje, domlouvá si obchodní schůzky i na závěr letošního roku, a termín jeho konce je tak stále nejasný.

Pro pochopení současných událostí je ale třeba začít od začátku. Letos sedmačtyřicetiletý Knap do čela pošty přicházel v roce 2018 jako manažerská korporátní hvězda bez jakékoli pošťácké minulosti. Dlouholetý šéf technologické společnosti SAP pro Česko a Slovensko a dříve též manažer v Oraclu či KPMG vzešel z výběrového řízení, které organizoval tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar. Byl tak přesným opakem svého předchůdce Martina Elkána, který v České poště pracoval na různých pozicích od devadesátých let a neměl zkušenosti z klasické komerční sféry.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit