Proč státní správa nefunguje? Stačí se v zimě podívat na chodníky

Týden po sněhové nadílce jsou pražské chodníky stále zledovatělé. Statistiku zlomenin pak můžeme brát coby měřítko funkčnosti státní správy.

Proč státní správa nefunguje? Stačí se v zimě podívat na chodníky
ilustrační foto | Shutterstock.com

Člověka, který je na štíru s hygienou, poznáte už na dálku podle nevábného odéru. O stavu státních institucí v zemi vám zase hodně napoví prostý pohled na chodníky a silnice (popřípadě do statistiky zlomenin) v týdnu po sněhové nadílce, která zasypala Česko.

Můžete si povzdechnout, že v oněch temných mafiánských dobách Bémů, Jančíků a Bürgermeisterů v zimě sněžilo jako před globálním oteplováním, ale po chodnících se dalo normálně chodit. Pak vám ale dojde, že proměna v čase je hlubší a nejde jen o schopnosti komunálních politiků, které bývají někdy i mimořádné a možná ne vždy úplně pozitivní.

Vztah místních úřadů k občanům je ve skutečnosti odrazem celého stavu státních institucí, které dávno nejsou službou, ale vrchností.

Kratší a delší konec provazu

Obecní chodník a silnici před domem vám sice od sněhu a ledu nikdo neočistí a úřad se bude tvářit, že o existenci obecního chodníku ani neví, ale když si budete chtít opravit fasádu na svém činžáku, a tudíž postavit lešení, zaplatíte hned dvakrát. Jednou správě komunikací, protože jste zabral chodník, který spravuje, ale neuklízí. A pak obci, protože to je veřejný prostor v jejím katastru.

Přijde vás to na desítky, možná na stovky tisíc korun. A zaplatíte to i v případě, kdy pozemek pod tou komunikací bude váš. A běda, když to neuděláte včas.

O stavebním řízení, v němž běžně dochází ke zcela neodůvodněnému prodlužování lhůt, je skoro zbytečné mluvit. Ale situace se vyvíjí. Dnes se vám už může stát, že máte po letech stavební povolení, stavbu dokončenou, kolaudační prohlídku – po dohodě s úřady – řádně svolanou, sámošku zavezenou zbožím a na poslední chvíli vám zavolá hasič, že nemůže přijít a dorazí, až se mu to bude hodit. Ekonomické ztráty z podobného chování úředníků nejen nikdo neřeší, ale mezi lidmi roste pocit, že jsou činěny úmyslně.

Vrchnost se neomlouvá

A tak to jde stupeň po stupni vzhůru státní správou. Obce sice mají odpovědnost za školství, ale když rodiče potřebují dát dítě do školky, není místo, protože stát nevypsal dotační titul na školky. Obce mají letos přebytek hospodaření 77 miliard korun, ale to s tím nepochybně nesouvisí, že. 

O důchod je pak možné požádat digitálně, což jistě potěší všechny nešťastníky, kteří na jeho přiznání letos čekali několik měsíců bez omluvy, o odškodnění nemluvě. Vrchnost se zásadně neomlouvá. A takových příkladů je mnohem víc.

Všechno však souvisí se vším, a tak ty neuklizené chodníky jsou jen vnějším dokladem toho, proč ve všech srovnáních konkurenceschopnosti dvou stovek zemí světa končíme v oblasti kvality státních institucí mezi špičkou. Ale tou africkou. A ta ledovka by nás tudíž neměla vůbec překvapovat a většinu také už nepřekvapuje.

Pamatuje ale někdo vládu, která by se tímto problémem nějak seriózně zabývala? Všechny spíše spoléhají na globální oteplování. Pak to nebude tolik vidět. Alespoň v zimě.