Poklad na kopci

Od porcelánu a glazur přes omítkové směsi až po stelivo pro kočky. Sedlecký kaolin je 130 let na trhu

Poklad  na kopci
ilustrační foto | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Kaolin. Půvabné slovo, které si říká o malou etymologickou rešerši. Jak tedy vzniklo? Pochází z čínštiny, z výrazu Kao-ling tchu, v překladu „jíl z vysokého kopce“. První těžiště se totiž nacházelo v čínské provincii Ťiang-si na kopci Kao-ling.

V Česku se začal kaolin těžit jednoduchou technikou v 18. století a sloužil pro výrobu porcelánu na Karlovarsku. V roce 1892 pak byla založena firma Zettlinger Kaolinwerke s ochrannou známkou Sedlecký kaolin, dnes funguje jako česká rodinná společnost bez zahraničního kapitálu.

Firma má vlastní ložiska kaolinu a dalších nerostných surovin, je tedy nezávislá na jiných dodavatelích. Sedlecký kaolin má sedmnáct aktivních ložisek v Česku a jedno na Slovensku. Široký sortiment výrobků doplňuje těžba a zpracování jílů, přírodních pískovců, výroba kameniny a sanitární keramiky. Zabývá se také produkcí stavebních materiálů, například omítkových směsí Kerastuk, a nejednoho překvapí, že vyrábí i bentonitové stelivo pro kočky. Jak ale tvrdí v Sedleckém kaolinu, výrobky z jejich hmoty jsou všude kolem nás, ať už jde o papír, tuhy, malby, štuky, plasty, lino, gumu (gumárenské směsi), dýhy, pneu­matiky, kosmetiku, nebo léky. 

Sedlecký kaolin

+6