Palaščákův Amper mění strukturu a chystá se do Polska

Skupina Amper plánuje investovat do fotovoltaických elektráren v Polsku o výkonu až 450 megawattů.

Palaščákův Amper mění strukturu a chystá se do Polska
Jan Palaščák | foto Tomáš Novák, týdeník HROT

Podnikatel v energetice a zakladatel skupiny Amper Jan Palaščák několikrát zopakuje, že Amper je jen jeden. „Amper, to jsme my,“ říká. Jde o narážku na nedávný pád Bohemia Energy, které Palaščák před třemi lety prodal svého dodavatele energií Amper Market, což je nyní jediná přeživší firma bývalého největšího alternativního dodavatele v Česku. Palaščák se kvůli příliš divokým poměrům rozhodl z trhu alternativních dodavatelů vystoupit už před lety a dnes z pochopitelných důvodů nechce, aby byl zbytek jeho aktivit s Bohemia Energy spojován.

Zvlášť když má se zbytkem skupiny Amper velké plány, které se zjednodušeně dají označit jako naplňování cílů Green Dealu. „Chceme se dívat na to, jak vymazat uhlíkovou stopu korporací a municipalit,“ popisuje Palaščák. Kvůli tomu přeskupuje skupinu na tři části. První bude divize služeb, pod kterou spadají projekty energetických úspor a managementu ve firmách, obcích, školách či zdravotnických zařízeních. Tu povede dlouholetý Palaščákův spolupracovník Martin Nádeníček.  

Nejzajímavější vývoj lze však očekávat ve druhé divizi, zaměřené na investice do obnovitelných zdrojů. Pod taktovkou společnosti Amper Asset Management plánuje skupina investovat především do fotovoltaiky v Polsku. Zaměřit se chce na elektráry o velikosti pět až třicet megawattů, celkově chce mít v zemi instalovaný výkon až 450 megawattů. „Podepsáno máme deset megawattů, kde máme smlouvy na pozemky, EIA a běží připojení do sítě. Dalších 35 megawattů je v procesu developmentu, dá se ale říct, že čtyřicet megawattů je už pod smlouvami,“ uvedl Palaščák. Dodal, že Amper neplánuje využívat žádné dotační tituly ani se zapojovat do aukcí kapacit.

V této souvislosti je dobré zmínit i jednu zajímavou personálii. Zahraniční expanzi má na starosti Jan Ondřich, někdejší analytik společnosti Candole Partners a kritik ekonomické výhodnosti dostavby Temelína. Ondřich posledních pár let strávil na projektech kogenerací v Německu. V současnosti drží v Amper Asset Managementu poloviční podíl, druhou polovinu má Palaščák.  

Třetí část skupiny tvoří aktivity zaměřené na vymazání uhlíkové stopy. Jde především o kryptoměnu CO2IN krytou emisními povolenkami, kterou Palaščák představil před rokem a která se naplno rozjela v květnu. „Letošní rok je rok nula, konsolidujeme od příštího roku. V letošním roce jsme s obratem na 300 milionech korun, s EBITDA okolo šedesáti milionů. V roce 2025 chceme být na dvou miliardách v aktivech, dvou miliardách v obratu a 200 milionech EBITDA,“ shrnul cíle skupiny Palaščák.