Kdo zachrání klima? Byznys

Jan Palaščák vyrazil na klimatickou konferenci do Glasgow. Podobné akce svět nezachrání. To bude muset udělat byznys a sám plánuje přispět

Kdo zachrání klima? Byznys
Jan Palaščák | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Před lety vybudoval úspěšného dodavatele energií, pak ho však poměry na trhu znechutily natolik, že se z branže stáhl. Dnes přeskupuje zbytek své skupiny Amper, kterou nazývá think-tankem skrytým za korporací. Vznikající vládě chce pomoci s energetickou a klimatickou politikou, a vrátit tak výrobu zpět do Evropy. Se svou kryptoměnou CO2IN plánuje „škrtat“ globální emise. Minulý týden vyrazil do Glasgow na světovou klimatickou konferenci COP26.

Podle toho bychom Jana Palaščáka mohli snadno zařadit do skupiny byznysmenů stižených spasitelským syndromem. Známe se však několik let a v jeho případě nejde o vrtoch někoho, kdo dosáhl na vrchol a kvůli přehnanému sebevědomí a nedostatku jiných podnětů jen hledá další povyražení. Muž, který vedle ekonomie vystudoval i politologii a filozofii, měl záchranu světa na programu vždy. Klimatickou krizi podle něj nevyřeší politici, to bude muse udělat byznys.

Následující rozhovor proběhl na dvě části. Jedna část v Praze a druhá na dálku přímo z Glasgow.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit