Nové centrum Prahy 6 postaví Sekyra a partneři

Na Vítězném náměstí v blízkosti areálu VŠCHT A ČVUT vznikne nový multifunkční projekt s výraznou rezidenční funkcí, který doplní obchodní a administrativní plochy včetně vysokoškolských budov.

Nové centrum Prahy 6 postaví Sekyra a partneři
Dejvické náměstí v Praze, ilustrační foto

Součástí budou komunikace pro pěší i veřejný prostor mezi ulicemi Evropskou a Jugoslávských partyzánů s návazností na kampusové bulváry. Zástavba bude respektovat kongeniální urbanistickou koncepci Dejvic vytvořenou Antonínem Englem ve 20. letech minulého století. Půjde tak o finální fázi urbanizace centra této městské části a architektonickou tečku po téměř 100 letech jejího vývoje. 

„V Dejvicích uplatníme naše zkušenosti z výstavby nových městských čtvrtí a stěžejných městotvorných projektů. Věřím, že celý projekt organicky skloubíme jak s kampusem technických vysokých škol, tak s komunikačním uzlem a architekturou Vítězného náměstí. Jsem přesvědčen, že společně s našimi partnery vytvoříme inovativní a přitažlivé centrum Prahy 6, které bude lákat nejen ty, kdo zde žijí, studují a pracují, ale všechny Pražany,“ uvedl předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra.

Sekyra Group plánovala zastavět 4. kvadrant Vítězného náměstí už na začátku nového tisíciletí, pozemek od VŠCHT se nyní podařilo získat v konsorciu Sekyra Group, Penta Real Estate a Kaprain za více než miliardu korun. Urbanistické a dopravní řešení Vítězného náměstí bude vycházet ze soutěže organizované v roce 2018 Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. „Celý projekt musí ještě projít mezinárodní architektonickou soutěží tak, aby splňoval městotvorné, estetické a environmentální nároky. Samozřejmostí je intenzívní spolupráce s Prahou i s veřejností,“ podotýká výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

Proměnou projde celé Vítězné náměstí. V roce 2018 rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy přípravou urbanistické soutěže na nové řešení Vítězného náměstí. Soutěž byla vyhlášena v dubnu 2018, do které se přihlásilo 40 projektů. Vítězem se stal architektonický ateliér Pavla Hniličky – Pavel Hnilička architekti. Návrh tohoto ateliéru zpřístupňuje náměstí více chodcům či cyklistům a řeší nově i tramvajovou dopravu. Předběžně jsou náklady na rekonstrukci odhadovány na 500 milionů korun bez DPH.