Na obranu socialismu

Společenské vlastnictví výrobních prostředků je zhoubná myšlenka. Není jediná.

Na obranu socialismu
ilustrace | Vojtěch Velický

Demokracie je teoreticky skvělá. V praxi je to nesmysl. I vy v Americe to jednou poznáte, vzkázal kdysi do Spojených států vlivný státník své doby. „Socialismus vždycky začíná u demokracie. Levice chce prosadit tuhle myšlenku demokracie, která se promění v socialismus, který se zase pokaždé promění v komunismus.“

Autorem prvního citátu je Benito Mussolini, který na onu myšlenku demokracie mnoho nedal. „Lidé nevědí, co chtějí, co je pro ně nejlepší,“ říkával rád s (tentokrát) nevyřčenou premisou, že jemu řečená vědomost upřena není.

Druhý výrok, jenž mluví o nevyhnutelnosti proměny demokracie v komunismus, je podstatně čerstvější: vylezl v půli května z úst jistého Ryana Kelleyho. Pokud budeme mít velkou smůlu, ještě o tomhle chlapíkovi vydatně uslyšíme.

Guvernér a jeho hlas

Kelley – mimochodem účastník útoku na Kongres z 6. ledna loňského roku – je jedním z uchazečů o nominaci na guvernérskou kandidaturu za Republikánskou stranu v americkém státě Michigan. Před primárkami, které o osobě kandidáta rozhodnou, je ve voličských preferencích na vedoucí pozici. Ztrácí na něj i Tudor Dixonová, jinak největší favoritka, již podporuje Donald Trump. (Michigan tak získal ojedinělou pozici: je nejspíš jediným politickým kolbištěm dneška, na němž je Trumpův člověk tou rozumnější bytostí.)

Michigan je s deseti miliony obyvatel desátým nejlidnatějším státem USA; jeho HDP je o vlásek větší než česká a slovenská ekonomika dohromady. Jeho guvernér není starosta Kotěhůlek, aby bylo možné jeho hlas jen tak ignorovat. A protože současná guvernérka Gretchen Whitmerová nesedí ve svém křesle úplně pevně (v posledních průzkumech s ní vyjádřilo spokojenost pouze 52,6 procenta potenciálních voličů), můžeme se v listopadu snadno dočkat Kelleyho zvolení.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit