Křetínský ocelářem. Kde německé železárny tratí, tam on vydělává

sparta.cz

Křetínský ocelářem. Kde německé železárny tratí, tam on vydělává

Český miliardář vstupuje do německých železáren Thyssenkrupp. A nehodlá se jen tak zastavit.

Filip Magalhães

Skupina EP Corporate Group (EPCG) miliardáře Daniela Křetínského převzala 20 procent v tradičním německém ocelářském podniku Thyssenkrupp. Ten nedávno oznámil, že bude muset zrušit pracovní místa a snížit kapacitu ve svých hutích v Duisburgu. Teď prý nebude muset propouštět.

Křetínský by časem rád získal ještě 30 procent navíc, s Thyssenkrupp se tak už baví o dalším partnerství. Mohl by vzniknout společný podnik, ve kterém by každá ze stran měla poloviční podíl. Spojenectví by podle EPCG mělo být výhodné z toho důvodu, že by Křetínského firma mohla Němcům pomoci usnadnit dekarbonizaci ocelářské výroby.

Strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat hodnotu transakce, očekává se ale, že v platnost vejde ještě v průběhu tohoto roku – hned poté, co deal schválí příslušné orgány a také dozorčí rada německé firmy. Kořeny ocelářského podniku sahají více než 200 let do minulosti. „Dosažení této dohody je jen prvním krokem na plánované cestě, která nakonec povede k většímu skoku v našem strategickém partnerství,“ řekl Křetínský.

Předseda představenstva Thyssenkrupp Miguel López pak doufá, že se díky spojení podaří vyřešit očekávané vyšší náklady na energie v souvislosti s reorganizací výroby. Ta má postupně nastat kvůli postupům, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. „Společně chceme vytvořit ocelářskou společnost, která bude orientovaná na budoucnost,“ uvedl.

Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy čelí Thyssenkrupp vážným potížím, a to kvůli zelené agendě a drahým energiím. „Na nich ale Křetínský rekordně vydělává. Jádrem problému je však zelená agenda. Ceny energií teď v Německu výrazně převyšují ty v Asii nebo v USA, což činí německý – a obecněji evropský – průmysl mnohem méně konkurenceschopným.“

Křetínský z vysokých cen energií – jak už bylo řečeno – naopak profituje. Jeho energetický podnik měl loni vyšší zisk než jakákoli tuzemská firma v historii. Vydělal 184 miliard korun. Rekordní výsledky zaznamenala EPCG navzdory poklesu cen energií na evropských burzách v porovnání s rokem 2022.

Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a firma EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií, zbylých 10,7 procenta drží skupina manažerů EPH. Křetínský je celosvětově 208. nejbohatší člověk s majetkem přes 210 miliard korun.

S přispěním ČTK.