Komentář: Ukázaná platí i v případě zadlužování

Komentář: Ukázaná platí i v případě zadlužování
Ministr financí Zbyněk Stanjura | foto Profimedia.cz

Myslet si, že hlubokou energetickou krizí a válkou na Ukrajině spojenou s 300 tisíci uprchlíky na našem území si proplujeme, jakoby se nechumelilo, by bylo hodně naivní. Stanjurovo padesátimiliardové navýšení sníženého únorového deficitu je z tohoto pohledu ještě celkem přijatelné. Není to ani jedno procento HDP.

Můžeme vést hluboké diskuse o smysluplnosti pětitisícového příspěvku na dítě či o konstrukci úsporného tarifu a filozofovat o levnější a efektivnější adresné pomoci, ale na to, co jsme zde zažívali v minulých letech, má člověk pocit přece jen nějaké pozitivní změny. Tato vláda neutrácí cizí peníze s opičí lehkostí minulého kabinetu. 

Ale na rovinu, je to málo. Na konci července má ministr financí mít v šuplíku návrh rozpočtu na příští rok a v srpnu se hrdlit s resorty o každou korunu. A v naší situaci by k tomu měl mít hned ve vedlejší zásuvce balík reformních zákonů, které začnou rovnat astronomické deficity do latě.

Protože tato vláda – a zejména ODS – stále tvrdí, že to půjde i bez zvyšování daní, je třeba právě v tuto chvíli replikovat, že ukázaná platí.

Jasně že není dobrá doba na nějaké bolestivé sekání výdajů, když se národ třese hrůzou z energetické apokalypsy. Ale ona pro to ve skutečnosti není nikdy příznivá doba. Nebyla ani před deseti lety, a přesto se škrtalo i zvyšovaly daně.

Pochopitelně to znamená, že příští volby jsou na devadesát procent prohrané. Ale proto se našla dost velká racionální část voličů schopná změnit vládu. Aby ta politika ve stylu po nás potopa skončila.

Bez zastavení dluhového šílenství to tato vláda projede taky. Jen na tom tato země bude zase o něco hůře.