Když ani štangle salámu nestačí

Andrej Babiš tak dlouho zpochybňoval smysl existence Senátu, až mu jeho voliči uvěřili.

Když ani štangle salámu nestačí
V závěru kampaně na podporu kandidátky ANO do Senátu Jany Nagyové se v Jihlavě rozdával salám Vysočina. | foto Profimedia.cz

Andrej Babiš může těžko mobilizovat všechny potenciální voliče ANO, když dlouhodobě označuje horní komoru českého parlamentu za zbytečnou. Volby do Senátu tak pro nejsilnější opoziční stranu nemohou zachránit ani štangle salámu, které se rozdávaly na mítincích na Vysočině. 

Těžko si představit, že by Andrej Babiš opakovaně vyzýval ke zrušení horní komory parlamentu, kdyby v ní mělo ANO početný senátorský klub a ve volbách by šlo od vítězství k vítězství. Jeho vyjádření o zbytečnosti Senátu jsou spíše vyjádřením frustrace nad tím, že jeho hnutí senátní volby dlouhodobě „neumí“.

Tím ale sám sebe dostává do začarovaného kruhu: chce být úspěšný ve volbách do Senátu, o němž současně prohlašuje, že jde o nepotřebnou a drahou instituci.

„Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně,“ řekl mimo jiné před časem Babiš. Výsledky z víkendových doplňovacích voleb do Senátu přitom jen potvrdily, že se ANO v tomto směru skutečně nedaří. 

A zlomit to Babišovu hnutí nepomohly ani štangle salámu, které se rozdávaly na předvolebním mítinku v Jihlavě, kde si to obžalovaná Jana Nagyová (ANO) rozdala v přímém souboji s Milošem Vystrčilem (ODS). Současný předseda horní komory dostal více než 23 tisíc hlasů, což byl rekord druhého kola, a ještě bezmála o dva tisíce více než v kole prvním.

Ostatně podobnou medvědí službu dělá opozici rovněž prezident Miloš Zeman, který Senát také dlouhodobě považuje za zbytný a nejradši by ho zrušil. Politici se pak nemohou divit ani tomu, že mezi voliči je o volby do horní komory parlamentu dlouhé roky malý zájem – když její význam prezident nebo expremiér neustále zpochybňují.