Příchod mistra: Jack Ma se vynořil ze stínů, pochválil Alibabu a její akcie prudce vylétly

Čínský miliardář ukázal sílu své osobnosti. Stačilo málo a společnost, kterou před lety založil, upevnila svoji pozici.

Příchod mistra: Jack Ma se vynořil ze stínů, pochválil Alibabu a její akcie prudce vylétly
Jack Ma, zakladatel Alibaby, nebyl v poslední době příliš vidět | foto: Shutterstock.com

Dlouho byl schovaný ve stínech a na veřejnosti se prakticky neobjevoval. Teď se ale čínský byznysmen Jack Ma náhle vynořil, aby pochválil transformaci, jíž prochází Alibaba – čínský internetový obr, kterého před čtvrtstoletím založil. Celá skupina prochází historickou rekonstrukcí a rozsáhlými změnami ve vedení ve snaze vrátit se zase k růstu. A chvála, které se jí od zakladatele dostala, k němu dost možná významně přispěje.

„V uplynulém roce, uprostřed vnějších i vnitřních pochybností a tlaků, jsem byl svědkem zrodu silného a odvážného týmu Alibaby,“ napsal Ma v interní zprávě zaměstnancům, s níž měla CNBC možnost se seznámit.

Akcie společnosti vzápětí vystřelily vzhůru. Během úterka nabraly 5,2 procenta. A to jen díky tomu, že se Ma znovu objevil na veřejnosti a vyjádřil nadšení z probíhajících změn. V memorandu čínský byznysmen a filantrop vyzdvihl rozsáhlou restrukturalizaci Alibaby a změny v managementu, které mají za cíl oživit růst v klíčových odvětvích, jako je elektronický obchod a cloud computing.

Podle agentury Reuters se Maova výzva směrem k zaměstnancům zaměřuje na slabé stránky společnosti a zdůrazňuje potřebu inovací a spolupráce pro budoucí rozvoj Alibaby. Primárním cílem je zefektivnit provoz, zlepšit zákaznickou zkušenost a expandovat na nové trhy.

Maovo opětovné vystoupení na veřejnosti je považováno za klíčové, neboť jeho předchozí absence vyvolala obavy o jeho zdraví a budoucnost samotné Alibaby. Nyní však jeho chvála probíhající transformace naznačuje, že Ma zůstává oddán úspěchu společnosti a na její vyhlídky se dívá s optimismem.