Havlíček chce zrychleně protlačit zákon o financování jádra

Roky se nic nedělo, nyní je ve vládě na dostavbu jaderných reaktorů velký spěch.

Havlíček chce zrychleně protlačit zákon o financování jádra
Jaderná elektrárna Dukovany | Profimedia.cz

Ministr průmyslu Karel Havlíček požádal legislativní radu vlády (LRV) o zkrácení připomínkového řízení k takzvanému „bezemisnímu zákonu“, který má zajistit financování výstavby nového jaderného bloku, na deset dní místo standardních dvaceti. LRV pod vedením ministryně spravedlnosti Marie Benešové požadavku částečně vyhověla, vyjádřit připomínky bude možné jen po dobu 13 dní.

Sníží se ale i počet těch, kteří mohou do normy mluvit. Zaslat své podněty nebudou moci všechna ministerstva, klíčové úřady, kraje, města a další připomínková místa, jak je v legislativním procesu obvyklé. Z rozhodnutí rady mohou podobu zákona ovlivnit pouze resorty financí, spravedlnosti, zahraničních věcí, životního prostředí, vedoucí Úřadu vlády a Energetický regulační úřad.

Bez ohledu na dopady na výdaje domácností a firem i skutečnost, že veškerá příprava stavby nových reaktorů se léta vlekla a točila v kruhu, Havlíček najednou na klíčový zákon velmi spěchá. Proč? „Jednalo se pouze o časový důvod pro předložení vládě a zahájení notifikačního procesu, ke kterému je toto nezbytné," uvedl pro týdeník Hrot David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu.

„Návrh nebude mít dopad na státní rozpočet ani na ostatní veřejné rozpočty,“ konstatuje důvodová zpráva. To je pravda, protože stomiliardový projekt zaplatí spotřebitelé elektřiny, podobně jako je tomu dosud u obnovitelný zdrojů.

Zákon formálně nazvaný „o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice“ stanovuje způsob, jak ekonomicky rizikový projekt výstavby nových jaderných bloků zaplatit. Počítá se s tím, že elektřinu by vykupovala státem stoprocentně ovládaná společnost za cenu předem dohodnutou ve smlouvě tak, aby nový reaktor nebyl pro ČEZ ztrátový. Pokud by byla výkupní cena nad tržní cenou silové elektřiny, rozdíl by se rozúčtoval na všechny spotřebitele.