Elektřina z Temelína by letos českým domácnostem vystačila skoro na celý rok

Teprve dvakrát v její dvaadvacetileté historii se jaderné elektrárně Temelín podařilo za jeden rok vyrobit šestnáct terawatthodin elektřiny.

Elektřina z Temelína by letos českým domácnostem vystačila skoro na celý rok
Jaderná elektrárna Temelín | foto Profimedia.cz

Poprvé to bylo v roce 2017 (16,48 terawatthodiny), podruhé tuto metu pokořila elektrárna v letošním roce. Takové množství by pokrylo spotřebu všech českých domácností téměř na dvanáct měsíců.

Vedení Temelína tento výsledek vysvětluje jeho spolehlivým provozem, v termínu zvládnutými odstávkami, předchozí modernizací, dobrým provozním nastavením nebo vysokou spolehlivostí provozu, přesahující 99,5 procenta. Jihočeská elektrárna přitom v roce 2022 dosáhla rekordní výroby i přesto, že má za sebou dvě odstávky v celkové délce 107 dní. V roce 2017 jedna ze dvou plánovaných odstávek připadla na přelom roku. 

V současné době v Temelíně připravují experti nový software, který bude online hlídat ekonomický provoz hlavních výrobních bloků elektrárny Temelín. Do zkušebního provozu by ho chtěli nasadit v roce 2023.

„Česká energetika potřebuje v současné době bezemisní a výkonné zdroje, na které se může spolehnout. Jsme rádi, že tuto roli můžeme plnit, a dobré výsledky budeme chtít potvrdit i v dalších letech,“ konstatoval ředitel elektrárny Jan Kruml. 

Infocentrum Temelína si v roce 2022 prohlédlo na 35 tisíc návštěvníků. Je to teprve popáté v historii, co návštěvnické centrum překonalo tuto hranici. „Největší návštěvnost na úrovni tří tisíc jsme měli během koncertu kapely Olympic, který proběhl u příležitosti dvaceti let od spuštění druhého bloku.

Zájem byl ale také o ostatní akce, ať už to byly například Velikonoce, nebo adventní procházky,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí infocenter Skupiny ČEZ.