Etický kodex pro učitele: přelomový dokument, nebo nesmysl?

Přelomový dokument, jenž zkvalitní české školství? Nebo nesmysl, který jej akorát zapleveluje?

Etický kodex pro učitele: přelomový dokument, nebo nesmysl?
Vladimír Balaš | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot

V odborné komunitě to vře kvůli novému etickému kodexu učitelů. Svou autoritou jej zaštítil přímo ministr Vladimír Balaš (STAN)

„Chování učitele na sociálních sítích, změna sexuální identity žáka či využívání technologií ve výuce. To jsou příklady témat v novém etickém kodexu pro učitele, který má dát ředitelům a učitelům návod, jak se k současným výzvám postavit ve škole,“ informovalo o novém dokumentu ministerstvo školství

 Po publikaci kodexu začali ve velkém protestovat učitelé. Stěžovali si, že znění textu s nimi nikdo nekonzultoval. A jejich znepokojení se zdá být oprávněné – desítka organizací, která na dokumentu pracovala, totiž není natolik reprezentativní, aby mohla stanovovat pravidla chování pro skoro 180 tisíc učitelů v regionálním školství.

Mezi zapojenými organizacemi najdeme spolek studentů, spolek volnočasových aktivit mládeže, spolek rodičů a třeba také Ekumenickou radu církví. Z velkých organizací zastupujících profesi učitelů je tu jediná. Zcela absentuje ta nejvýznamnější, školské odbory, ale třeba také Pedagogická komora.

V tomto kontextu je odvaha ministra postavit se za kodex až nepochopitelná. A když se následně novinář dozví, že je Balaš údajně z negativní zpětné vazby učitelů „překvapený“, lze spekulovat nad vhledem politika do jemu svěřeného resortu.

Je pravda, že žádný etický kodex nepokryje přání a výhrady všech lidí působících v dané profesi. Tady se o to ale nikdo reálně ani nepokusil. Některé indicie dokonce napovídají, že kodex netvořily kolektivy daných spolků, ale pouze jednotlivci, kteří své domovské organizace z práce vynechali.

Pokud se to potvrdí, je etický kodex zralý na spálení.