Dubaj stupňuje boj o turisty i expaty. Od ledna zlevnila alkohol

Turisticky nejpopulárnější emirát zrušil od začátku roku zdanění alkoholu i poplatky za licence na jeho prodej.

Dubaj stupňuje boj o turisty i expaty. Od ledna zlevnila alkohol
ilustrační foto | Shutterstock.com

Dubaj se rozhodla razantně odpovědět na rostoucí popularitu „konkurenčních“ blízkovýchodních zemí v boji o turisty ze západního světa. Emirát od začátku letošního roku zrušil třicetiprocentní daň z prodeje alkoholu a zrušil také poplatky za licence na jeho prodej.

Právě zákazy a omezení prodeje či vysoké ceny alkoholu patřily v minulosti mezi hlavní argumenty, proč si řada západních turistů či expatů vybrala pro svou dovolenou nebo dlouhodobý pobyt vstřícnější země.

Na rozdíl třeba od Saúdské Arábie nebo Kataru, jejichž popularita u turistů také roste, byl alkohol v Dubaji široce dostupný už v minulých letech. Problém byl hlavně s cenou – výjimkou nebyl půllitr piva za patnáct eur nebo lahev vína za sto eur. To poškozovalo nejen „nálevny“ a bary, ale rovněž luxusní restaurace.

Dubaj se totiž v posledních letech stala také vyhlášenou destinací mezi gurmety. Působí zde mimo jiné jedenáct restaurací oceněných michelinskými hvězdami. Zatímco cenou jídla mohly směle konkurovat, zážitek z luxusní večeře kazily přestřelené ceny alkoholu, především vína.

Emirát ruší daň z prodeje alkoholu prozatím na jeden rok. Během tohoto zkušebního období prý budou úřady sledovat, zda se daňová úleva dostatečně odrazila i v koncových cenách. Například dva největší distributoři – společnosti Maritime & Mercantile a African & Eastern – už oznámili zlevňování.

Testovací období má ukázat ještě jednu věc, a sice zda se dubajský rozpočet obejde bez příjmů z daně z prodeje alkoholu. Částečně by výpadky měla nahradit nová devítiprocentní daň z příjmu právnických osob, která začne platit od letošního června.