Česká zbrojovka Group se mění na skupinu Colt CZ

Rok poté, co majitel výrobce palných zbraní z Uherského Brodu ovládl amerického legendárního konkurenta Colt, dochází ke změně názvu výrobního holdingu na Colt CZ Group.

Česká zbrojovka Group se mění na skupinu Colt CZ
Zbraň CZ Shadow z České zbrojovky | foto Shutterstock.com

Ta změna nepřekvapí. Colt je jedním z nejstarších a nejsilnějších brandů ručních pistolí na světě. A tuzemští byznysmeni René Holeček a Lubomír Kovařík, vládci skupiny uherskobrodské České zbrojovky, jeho potenciálu chtějí maximálně využít. I proto nyní dochází k zásadní změně názvu celé jejich skupiny.    

Skupina CZG – Česká zbrojovka Group SE se nově bude jmenovat Colt CZ Group SE. Nový název firmy je účinný od 12. dubna 2022. Podnik se tak již prezentuje i na svých webových stránkách a všech komunikačních kanálech. Název tuzemské dcery z Uherského Brodu, společnosti Česká zbrojovka, zůstává nezměněn. 

„Tato změna souvisí s akvizicí společnosti Colt, kterou jsme uskutečnili v loňském roce, a s integračním procesem. Změnou názvu vyzdvihujeme obě naše klíčové značky, zvyšujeme povědomí o nové, rozšířené skupině a podtrhujeme náš dlouhodobý vztah a závazek vůči oběma klíčovým značkám,“ uvedl Jan Drahota, předseda představenstva skupiny Colt CZ.

„Fúze s Coltem rovněž potvrzuje naši vazbu na severoamerický trh, který je nedílnou součástí naší růstové strategie,“ říkal loni Lubomír Kovařík, dlouholetý šéf Zbrojovky, dnes menšinový akcionář a šéf dozorčí rady nově vzniklé skupiny. Ten zároveň uvedl, že od fúze si slibuje hlavně další posílení na klíčovém severoamerickém trhu. Silná americká značka má Čechům otevřít dveře zejména do státních bezpečnostních složek. Dosud je značka České zbrojovky úspěšná zejména u běžných Američanů, tedy v takzvaném civilním sektoru. 

A právě poameričtění názvu celého holdingu má tyto cíle ještě více podpořit.  

„Značka Colt je dlouhodobě jednou z nejznámějších v oblasti ručních palných zbraní, srovnatelná například se Smith & Wesson. Pokud má CZG cíl být v řádu několika let jedním z největších světových výrobců v oboru, je zřejmě pochopitelné, že chce tuto značku využívat v názvu. Nelze vyloučit, že bude chtít oslovovat i mezinárodní kapitálové trhy, například z pohledu dluhu, a toto jméno může být výhodné,“ zamýšlí se také Pavel Ryska, analytik J&T Banky.  

Loňským spojením obou zbrojních firem vznikl kolos s tržbami přes dvanáct miliard korun a jeden z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny Colt CZ jsou společnosti Colt’s Manufacturing Company, Česká zbrojovka, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ rovněž drží menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně. Své produkty prodává Colt CZ především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems.

Colt CZ má nadále své sídlo v České republice, akcie firmy se obchodují na pražské burze a výrobní kapacity má v České republice, ve Spojených státech a v Kanadě. Celkem zaměstnává více než dva tisíce lidí v pěti zemích.