Byznys Briefing: Po 230 letech končí sklárna v Květné. Google zvýšil zisk o 52 procent

Dnes končí dvoudenní neformální zasedání ministrů obrany EU, kteří jednají hlavně o Ukrajině. Česká vláda rozhoduje o prodloužení kontroly na hranicích se Slovenskem. ČNB zveřejnila bankovní statistiku k 31. prosinci 2023 a dnes vyprší poslední termín k podání přiznání k dani z nemovitých věcí.

Byznys Briefing: Po 230 letech končí sklárna v Květné. Google zvýšil zisk o 52 procent
Co se dnes děje v byznysu v Česku i za hranicemi. | Vygenerováno DALL-E 3

Ve středu zveřejní své čtvrtletní hospodářské výsledky letecká společnost Boeing nebo technologický gigant Samsung. Americká centrální banka Fed oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách, kde se čeká ponechání základní úrokové sazby v pásmu 5,25 až 5,50 procenta.

Uherskohradišťská sklárna v Květné má ukončit ruční výrobu skla téměř po 230 letech a dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) dnes schválí dodavatele v tendru na druhou část stavby linky metra D.

Softwarový gigant Google zvýšil tržby o 52 procent, ale prodej reklamy zůstal za očekáváním. Také Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk, především díky funkcím AI. Naopak PayPal uvedl, že sníží počet zaměstnanců o devět procent pracovní síly, což se rovná 2500 lidí. Kromě toho se objevila zpráva, že Evropská komise podezírá výrobce pneumatik z cenového kartelu.

Akcie Erste dnes na pražské burze otevírají na 997 korunách za akcii. Wall Street se včera obchodovala bez větších změn, index SP500 uzavřel červenou nulou na 4925 bodech. Následně výsledky technologických společností příliš růstové inspirace nenabídly. Akcie Alphabetu v rozšířeném obchodování propadly (-4 procenta), stejně tak reportoval Samsung v Asii čtvrtý pokles zisku v řadě. Akcie ČEZ nakonec denní maxima u 900 korun neudržely, ale připsaly si alespoň malý zisk +0,5 procenta na 880 korun.

Asijské indexy se blíží minimu od října díky slabosti čínských titulů a ztrátám v regionálních technologických akciích. Nejvíce táhly indexy dolů akcie TSMC, Samsungu a Alibaby.