Bez metru a teodolitu: Robot „Dusty“ překreslí plány budovy rovnou na podlahu

Autonomní robot FieldPrinter 2 zvaný "Dusty" umí digitální stavební plány zhmotnit rovnou na staveništi. Je přesný, rychlý a práci odvede úplně sám.

Bez metru a teodolitu: Robot „Dusty“ překreslí plány budovy rovnou na podlahu
robot FieldPrinter zvaný "Dusty" | foto dustyrobotics.com

Americká firma Dusty Robotics uvede na trh druhou generaci robota FieldPrinter. Zařízení dokáže podle serveru Techcrunch.com přenést stavební plány z digitálního do reálného světa. Robota FieldPrinter 2 je navíc možné snadno ovládat pomocí iPadu.

Již v roce 2019 vnesla Dusty do stavebnictví nový a chytrý prvek, když začala prodávat první generaci robotické autonomní tiskárny FieldPrinter. Robota stačí vypustit na staveniště a ten zakreslí plány přímo na podlahu staveniště. Tato inovativní technologie výrazně zrychluje práci a podle výrobce stihli roboti první generace potisknout stavebními plány více než osm milionů metrů čtverečních plochy.

Nyní startup přichází s druhou generací svého produktu. Podobně jako jeho předchůdce, se i FieldPrinter 2 vyznačuje výrazným párem „přátelských“ očí: polidštění je překvapivě účinným způsobem, jak začlenit automatizaci do pracovního prostředí.

Nový robot je ještě kompaktnější než jeho předchůdce, což mu umožňuje pohybovat se bez problému kolem překážek či těsně u krajů staveniště. Díky novým senzorům se navíc lépe orientuje a lze ho, jak už víme, ovládat pomocí iPadu.

Druhá generace robota kromě toho přichází spolu s novou platformou FieldPrint, která se specializuje na přenos informací z BIM (termín Building Information Modeling se do češtiny překládá nejčastěji jako informační model budovy a reálně jde o vytváření digitálního „dvojčete“ budovy) do reálného prostředí staveniště.

„Naše nová platforma FieldPrint podporuje plynulý tok dat z fáze návrhu přímo do terénu a zase zpět,“ vysvětluje spoluzakladatelka a generální ředitelka firmy Tessa Lau. „Dusty je více než jen robot, poskytuje integrované softwarové i hardwarové řešení, které architekti, designéři a lidé v terénu využívají k dosažení bezkonkurenční přesnosti, komunikativnosti a efektivity.“

Stavebnictví je dnes jednou z hlavních oblastí, v nichž se začíná uplatňovat robotika. A to především ve Spojených státech, kde dosahuje stavebnictví ročního obratu okolo dvou bilionů dolarů. Automatizace se stává klíčovým prvkem v různých fázích stavebního procesu, přičemž v době nedostatku pracovních sil jde o zvlášť vítanou pomoc.

Robotovi od firmy Dusty proto samozřejmě roste konkurence. Za všechny zmiňme SitePrint od společnosti HP.