Změna jménem Fiala

Je to za námi, ale vlastně všechno před námi. Andrej Babiš každopádně končí. Je jen otázkou, kdy přesně odejde ze Strakovky.

Změna jménem Fiala
Bude pro Piráty výhodné jít do vládní koalice, v níž budou kvůli počtu mandátů hrát páté housle, když chtěli hrát první? | foto Michal Protivansky / CNC / Profimedia

Obrovské a nečekané vítězství slaví koalice Spolu a její podceňovaný lídr Petr Fiala. Rýsuje se vládní spolupráce opozičních koalic. Tedy správně řečeno – jedné koalice a Starostů a nezávislých. Pirátská strana totiž takřka přestala existovat. Preferenční hlasování ale změnilo i poměry mezi ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zkrátka těch „ale“ je tolik, až se z toho jednomu točí hlava. Tři z nich si teď rozebereme.

Licitace (nejen) o šéfa Sněmovny

První ale představuje postoj prezidenta Zemana. Dvakrát za sebou může jmenovat kohokoli, aniž by dotyčný měl reálnou šanci získat důvěru ve Sněmovně. V praxi – a v souladu se zvyklostmi a jaksi samo sebou z hlediska parlamentní formy vlády – by měla hlava státu dbát o to, aby jmenovaný premiér byl relevantní politickou figurou. Politikem, jenž je s to vládu nejen vytvořit, ale také pro ni získat důvěru v dolní parlamentní komoře.

Prezident se jasně vyjádřil, že premiérem jmenuje lídra strany, která bude mít nejsilnější poslanecký klub. Na první dobrou je to jedno, protože Babiš většinovou vládu nesestaví. Pro Spolu by bylo jen dobře, kdyby trochu korigovalo svoje rozhodnutí, že každá ze stran bude mít vlastní klub. Vznikne-li, byť třeba jen na dobu, než bude jmenována vláda, společný klub celé koalice, hlavní trumf z prezidentovy ruky zmizí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit