Záložní systém málem složil newyorskou burzu

Záložní datové centrum newyorské burzy na Cermak Road v Chicagu má chránit americké trhy a je neustále připraveno pro případ, že by centrum světového obchodování s akciemi někdy zasáhla katastrofa

Záložní systém málem složil newyorskou burzu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Minulou středu to však bylo právě toto středisko, jež burze pekelně zkomplikovalo ranní otevření obchodů. Jak později vyšlo najevo, některý z jeho zaměstnanců zapomněl záložní systém v devět hodin ráno vypnout. Hlavní burzovní systém proto neprovedl obvyklý stabilizační úkon, jenž srovnává ceny obchodů objednaných přes noc, a namísto toho považoval nahromaděné noční objednávky za „živé“.

Ceny se kvůli tomu divoce rozkomíhaly, přičemž desítky firem (včetně McDonald’s, Wells Fargo nebo Walmartu) zažívaly cenové skoky zvíci desítek procent oběma směry. To zase mělo za následek automatické ukončení obchodování s řečenými tituly. Celkem chyba postihla na 250 společností. Většinu obchodů burza anuluje; existuje však podezření, že drobní investoři budou mít smůlu a případné ztráty jim nikdo neodpáře. Jako vždycky. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit