V sobotu večer, nebo v neděli ráno? Kdy budeme vlastně volit?

Je to největší změna v pravidlech voleb za dlouhá desetiletí

V sobotu večer, nebo v neděli ráno? Kdy budeme vlastně volit?
ilustrační foto | Tomáš Turek, týdeník Hrot

Lidé by totiž od roku 2026 neměli volit ve dvou dnech, ale pouze v jednom. Namísto pátku (od dvou odpoledne do deseti večer) a soboty (od osmi ráno do dvou odpoledne) by se mělo volit jen v pátek od sedmi ráno do deseti večer. Bezprostředně poté, co se na tom dohodla Fialova vláda, se strhla debata o tom, jestli jde o rozhodnutí rozumné, méně rozumné, nebo přímo nerozumné.

Kritika se soustředí zejména na to, že takový krok může přinést nižší volební účast. Přetřásá se ale i to, jestli je pátek skutečně tím ideálním dnem. Ideální není určitě – ostatně jako žádný jiný den v týdnu. Vždycky někomu jeden den bude vyhovovat méně a druhému více.

Mezi preferované varianty patří především neděle, kdy se volilo od vzniku samostatného Československa až do roku 1971, kdy se přešlo právě na dvoudenní režim. Mimochodem, u našich slovenských bratrů se už roky volí v jeden den (ostatně jako ve všech zemích Evropské unie s výjimkou Česka) – nikoli ovšem v pátek, a dokonce ani v neděli, ale v sobotu. Znamená to, že i do české debaty vstoupí další alternativní den?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit