Tah proti koronašmejdům

Firmy jako GoPay či Mastercard zaškrcují penězovody nejrůznějším „podnikavcům“, kteří zneužívají pandemie. Stát by se měl u nich učit.

Zatímco ministerstvo zdravotnictví nakupuje ochranné prostředky proti virové pandemii od neprůhledných firem a mnohdy předraženě, šéfové české platební brány GoPay se rozhodli proti podvodníkům bojovat. Prakticky jim znemožnili, aby jejich prostřednictvím dostávali platby od zákazníků. Pochopitelně i za cenu toho, že se připraví o část zisku.

S rouškou na Belize

Zákaz, který začal fungovat v posledních dnech, je typickým příkladem toho, že byznys je prozíravější než erár a dokáže nastoupit tam, kde stát selhává. 

V posledních pár týdnech se vyrojilo několik firem, které se rozhodly vydělat na poptávce a přeprodávají zboží všelijak získané z Číny za velké marže. Je to skoro česká tradice s kořeny hluboko v devadesátých letech.

Pár příkladů: Stát obchodoval třeba s firmou Recea Prague. Ta má jednatele s 18 exekucemi za více než tři miliony korun, on sám má bydliště na radnici Prahy 5 a předmětem činnosti jeho firmy je cukrářství či uzenářství. De Sol Investment je pro změnu společnost s anonymním vlastníkem z Belize, jednatel má 11 exekucí. La Factory – prázdná firma, naposledy měla v obchodním rejstříku zapsány nulové tržby a nyní je dodavatelem ochranných pomůcek za 1,2 miliardy.

Do výčtu patří i Batist Medical. Společnost dodala státu respirátory FFP2 za rekordní částku 866 korun za kus. Pro "vyčuránky", kteří jsou schopni stát v době krize oholit i v podpaží, by mělo být v pekle vyhrazeno zvláštní místo.

Ukaž, co jsi zač

A přesně jim vystavil jihočeský GoPay stopku. Jde o příklad firmy, která nemá svůj mentální základ v roce 1994 a je moc dobře, že se v Česku takové rodí.

Nejde přitom o případ, kdy si GoPay vylepšuje mediální obraz a všude se svým bohulibým krokem chlubí. Jeho šéfové se prostě rozhodli, že klidně oželí kus zisku a budou po obchodnících s rouškami požadovat, aby prokázali, že disponují výrobním nebo distribučním zázemím. Musí souhlasit s tím, že si GoPay smí vyžádat dodací listy, zboží a dodávky musí mít firma také prokazatelně pod svojí kontrolou a u GoPay musí mít delší historii. Jinak si přes jejich bránu na peníze zákazníků nesáhnou.

„V důsledku epidemie covid-19 jsme za poslední měsíc zaregistrovali nárůst prodejů těchto zdravotních pomůcek o několik řádů. Bohužel se mezi prodejci objevuje značné množství podvodníků, kteří tak činí s plánem vyinkasovat peníze a zmizet,“ odůvodňuje firma svůj krok.

A že je na internetu takových koronašmejdů dost, ví i Česká obchodní inspekce. Její ředitel Mojmír Bezecný sám uvedl, že stížnosti lidí jsou velmi časté a apeloval na veřejnost, aby nákup roušek a respirátorů přes internet zvážila. Oblíbená větička „na skladě u dodavatele“ totiž také může znamenat na skladě v Číně a zaplacený respirátor tak může dorazit až někdy na příští krizi.

Restriktivní krok učinila i společnost Mastercard, a to vůči obchodníkům, kteří prodávají různé zázračné prostředky, které údajně virus vyléčí nebo potlačí. Firmy zařadila do programu, který eviduje výrobky a služby, u nichž je zakázané přijímat platební karty.

Něco podobného by si měli pořídit i na ministerstvu zdravotnictví.