S ruským plynem na věčné časy. Závislost na Gazpromu klesá, Česko mu je ale věrné

Nejen Poláci, ale už i Chorvaté a Maďaři snižují závislost na ruském plynu. Česko stále nemá na výběr.

S ruským plynem na věčné časy. Závislost na Gazpromu klesá, Česko mu je ale věrné
Závislosti na ruském plynu se zbavila další země. Chorvatsko spustilo na počátku ledna do provozu plovoucí LNG terminál v Omišalji na ostrově Krk. | Archiv

Režim Vladimira Putina neposkytuje plynárenskému koncernu Gazprom příliš kvalitní PR služby. Stačí připomenout všechny lumpárny od agrese v Gruzii přes anexi Krymu, válku v Donbasu, sestřelené dopravní letadlo s kódem MH-17 až po nedávný pokus o otravu opozičního předáka Alexeje Navalného. Když k tomu připočteme nepříliš vstřícnou cenovou politiku Gazpromu, nelze se divit tomu, že mnozí hledají cesty k jiným zdrojům zemního plynu.

Jak pouhý den po Novém roce přiznal generální ředitel Gazpromu Alexej Miller, objem vývozu mimo země bývalého Sovětského svazu se meziročně propadl o 20 miliard na 179 miliard metrů krychlových. Po očištění o rostoucí vývoz do Turecka a Číny vychází ještě horší výsledek. Prosincová analýza poradenské firmy McKinsey hovoří o 27procentním propadu dodávek ruského plynu na trhy Evropské unie; evropská spotřeba přitom klesla jen o čtyři procenta.

Svou závislost na ruském plynu snižuje Polsko, Pobaltí i balkánské země, kterým pomáhají nové terminály pro dovoz zkapalněného plynu i nedávno spuštěné plynovody. Přesto zůstávají Gazpromu nadále věrní odběratelé, kterým závislost na plynovém objetí ruského medvěda příliš nevadí. Vedle Německa k nim patří i Česká republika.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit