Rekordní obchod. Babišovy kliniky získají miliardy od britských investorů

Tak velký obchod české zdravotnictví nepamatuje. Podíl ve skupině FutureLife, evropské dvojce v reprodukční medicíně, získá britský superfond CVC. Zaplatí miliardy.

Rekordní obchod. Babišovy kliniky získají miliardy od britských investorů
Jozef Janov | foto Profimedia.cz

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů týdeníku Hrot, které jsou blízko transakci, může být rekordní obchod dotažen ještě do konce tohoto týdne. Jeden z největších investičních fondů světa by měl ve skupině FutureLife získat těsnou minoritu. Naopak jen těsně přes padesát procent si ponechá tuzemský Hartenberg Capital společně s některými lékaři a zakladateli klinik, s nimiž od začátku evropského obra v oboru IVF budují. Hartenberg spoluvlastní a řídí finančník Jozef Janov, ve skupině ale hospodaří zejména s penězi ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše. 

Spekulace o tom, že se prodej podílu ve FutureLifu chystá, přinesl před několika týdny deník E15. Zatím ale oficiálně obchod ani jedna ze stran nepotvrdila. 

„Nezlobte se, ale tuto informaci nemohu komentovat,“ uvedl na přímý dotaz týdeníku Hrot Jozef Janov, šéf a spolumajitel Hartenberg Capital. Vyjadřovat se nechtěli ani zástupci CVC. 

Nicméně to, že dotažení obchodu je otázkou hodin, maximálně dnů, potvrzují někteří insideři z trhu a poradci blízcí transakci. Ostatně na něm „vyšívají“ týmy E&Y, PwC, investiční banka Lincoln International a právníci z White & Case.

Obchod má mít úctyhodné parametry. Britové údajně ocení FutureLife dvouciferným násobkem zisku EBITDA (provozní zisk před odpisy a úroky). Ten sice majitelé oficiálně nekomentují, ale podle odhadů z trhu přesahuje 25 milionů eur. Prodej podílu CVC by tak měl ohodnotit celou firmu v přepočtu na více než osm miliard korun. Pokud by se vše stihlo ještě letos, operace by se tak zařadila mezi desítku největších tuzemských akvizic v letošním roce a jednu z největších v oblasti zdravotnictví v novodobé historii země. 

Zdravotnická skupina FutureLife, pod kterou Hartenberg své zdravotnické firmy koncentruje, už nyní kromě Česka a Slovenska působí také v Irsku, Velké Británii, Rumunsku, Finsku, Estonsku a rovněž v Nizozemsku, kde v listopadu koupila společnost Nij Group, předního hráče v asistované reprodukci v zemi tulipánů. V Česku provozuje moderní soukromou nemocnici ve Vysočanech a známé kliniky jako Iscare, Gennet či brněnský Reprofit. Skupina FutureLife letos očekává tržby přes 180 milionů eur.

Hartenberg spoluvlastní a řídí finančník Jozef Janov, ve skupině ale hospodaří zejména s penězi ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše.
foto Profimedia.cz

Vstup CVC má Janovovi a spol. pomoci s další expanzí, zejména do Spojených států a Kanady. Reputačně mu také pomůže částečně odstínit ne zrovna líbivou nálepku Babišova projektu. 

Přední světový investiční hráč o velikosti 165 miliard dolarů se sídlem v centru Londýna není v Česku žádným nováčkem. V domácích kruzích proslul zejména jako významný zahraniční investor v antivirovém šampionovi Avast. Poslední části svého původně asi třetinového podílu se zbavil už na konci roku 2019. Ale byl to právě londýnský fond, který v roce 2014 vystřelil Avast mezi firmy s hodnotou přes miliardu dolarů, a výrazně mu tak pomohl s globálním růstem, který vyvrcholil v roce 2018 vstupem na londýnskou burzu.

Zhruba před deseti lety vlastnil také Pivovary Staropramen, které začlenil do skupiny StarBev, již o několik let později prodal americké pivovarnické skupině Molson Coors.  

Jméno fondu CVC Capital Partners bylo před několika lety spojováno také s výrobcem zdravotnických lůžek Linet, o něhož se – byť nakonec neúspěšně – ucházel. Podle některých informací byl na spadnutí také vstup CVC do loterijní skupiny Karla Komárka Sazka Group nebo do dvojky ve sportovním sázení, skupiny Fortuna Entertainment Group.

Letos lucemburská dcera CVC vstoupila do britského výrobce destilátů Stock Spirits Group, který má také velmi silnou českou nohu v podobě plzeňské skupiny Stock. V neposlední řadě je českou stopou ve fondu rovněž mladý investiční bankéř Jakub Čanda, který se v poměrně útlém věku prosadil do vedení firmy v Londýně a dnes patří mezi šéfy CVC pro region střední a východní Evropy. Právě on byl údajně společně s Janovem jedním z hybatelů rekordního obchodu.