Ptačí chřipka je zpět v Česku

Veterináři se za pomoci hasičů chystají zlikvidovat 40 tisíc kachen z dvou chovů na Královéhradecku. Po roce se v tuzemských komerčních chovech objevila ptačí chřipka.

Ptačí chřipka je zpět v Česku
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ministr zemědělství Miroslav Toman vyzval k dodržování zásad biologické bezpečnosti. Vzhledem k aktuální situaci je s podivem, že ho k výzvě nemotivovala pandemie čínské chřipky, ale chřipky ptačí. Ta se letos koncem ledna objevila v Česku a nyní ji veterináři poprvé zachytili i v komerčních chovech. 

„Je to už čtrnáctý a patnáctý výskyt ptačí chřipky, nicméně jde o první dva výskyty v komerčních chovech,“ řekl Toman. Nákazu veterináři zjistili u dvou chovů kachen v Dobřenici a Novém Bydžově – Zábědově na Královéhradecku. Oba patří společnosti Perena. 

Veterináři se aktuálně připravují na utracení 40 tisíc zvířat. „Celková předpokládaná škoda a náhrady pro podnikatele dosahují 30 milionů korun,“ dodal Toman. 

Ohniska nicméně zasahují i do chovů ve Středočeském a Pardubickém kraji, kde Státní veterinární správa (SVS) už také odebrala vzorky. „Ptačí chřipka se šíří celou Evropou, tlak ze strany populace divokých ptáků je obrovský. Počasí nahrává šíření viru, protože ptáci migrují i v rámci republiky. To znamená, že můžeme očekávat další nálezy,“ je vůči dalšímu vývoji skeptický ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka působí škody nejen v přímo zasažených ptačích chovech, ale obvykle i skrz zákazy exportu ze strany třetích zemí. To má ekonomické dopady i na chovatele, u kterých se nemoc nemusí vůbec objevit. 

Obvykle přísné bývá hlavně Rusko. Na vývoz potravin z Evropy sice stále platí embargo, to se však netýká některých produktů, jako třeba oplodněných vajec pro líheň. Vejce na Východ směřují tradičně ve velkém množství, jen za loňský rok se z Česka do Ruska vyvezla vejce za více než půl miliardy korun. Podle Semeráda vyváží vejce do Ruska i Perena, vzhledem k nákaze byl ovšem veškerý export firmy zastaven. „Doufáme, že ostatní chovy budou moci vyvážet dál, ale to bude záležet na reakci třetích zemí,“ dodal Semerád. 

Ptačí chřipka Českou republiku citelně zasáhla loni a v roce 2017, kdy museli veterináři utratit stovky tisíc ptáků. Předtím se deset let neobjevila. Letos veterináři poprvé identifikovali nákazu koncem ledna u dvou uhynulých labutí nalezených na Zlivickém rybníku na Písecku. Od té doby se objevila u volně žijících ptáků a v domácích malochovech.