Přežije česká ekonomika vypnutí ruského plynu? Ano, ale…

Evropa se připravuje na vypnutí ruského plynu. Česko patří mezi nejohroženější země, v nejhorším scénáři se může ekonomika propadnout skoro o šest procent

Přežije česká ekonomika vypnutí ruského plynu? Ano, ale…
České zásobníky jsou ze čtyř pětin plné. Při vypnutí dodávek z Ruska by ale bez drastických úspor plyn došel už na konci roku. | foto Jan Rasch

Evropská unie chystá už sedmý balíček sankcí namířených proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Opět – stejně jako v šesti předešlých případech – se ekonomická opatření prakticky jistě nebudou týkat dovozu ruského zemního plynu. 

Příjmy z jeho prodeje jsou dnes hlavními zdroji, z nichž Kreml financuje útočnou válku. A právě postoj k importu energetických surovin zároveň narýsoval mezi evropskými státy dělicí čáru: na jedné straně byly opatrné země v čele s Německem, které tento krok zásadně odmítaly v obavách z drastických ekonomických dopadů. 

Naopak zastánci tvrdého postupu od jara tvrdí, že toto opatření je jedinou cestou, jak Putinovi srazit hřebínek. Přestože ze všech ekonomických analýz vyplývá, že cena zaplacená Evropou za tyto sankce by rozhodně nebyla malá.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit