Pohádky o levném plynu od Putina. Sen proruské lobby je mimo realitu

Část politiků i proruských aktivistů stále sní o dohodě s Putinem a levném ruském plynu. Je to přitom právě ruská strana, kdo neplní smlouvy o dodávkách plynu a kdo cíleně vyvolal – vedle války – i stávající energetickou krizi.

Pohádky o levném plynu od Putina. Sen proruské lobby je mimo realitu
Ruský Gazprom byl donedávna – spolu s MND českého miliardáře Karla Komárka – spoluvlastníkem největších českých zásobníků plynu v Dambořicích na jižní Moravě. | MoraviaGasStorage

Demonstranti, kteří přišli na Václavské náměstí opakovaně demonstrovat proti vládě, měli jasno: důležitý je klid a nohy v teple. A to podle nich může zajistit jen dohoda s Ruskem na dodávkách levného plynu, tak jak jsme byli zvyklí v posledních desítkách let.

Například předseda SPD Tomio Okamura opakovaně argumentuje Maďar­skem, které má údajně plyn násobně levnější než všichni ostatní – prý právě díky úspěšnému vyjednávání s Kremlem. „Mám příslib od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, že pokud bude SPD ve vládě, tak mi pomohou otevřít přímé dodávky plynu z Ruska po vzoru Maďarska,“ vyjevil Okamura svou vizi například v zářijovém rozhovoru pro Lidové noviny.

„Rusové nám chtějí prodávat plyn,“ tvrdí Okamura. I podle proruského aktivisty Jindřicha Rajchla, účastníka demonstrace Česká republika na 1. místě a předsedy marginální strany PRO, je řešení pro Česko v tom, že si vyjednáme dodávky ruského plynu „za fixní ceny prostřednictvím Maďarska“. Podobné přesvědčení se v tuzemské prokremelské komunitě dobře uchytilo.

Realita je však jiná. Maďarsko sice mělo po krátkou dobu ceny skutečně nižší, nyní už ale nakupuje od Ruska za stejné tržní ceny jako ostatní státy Evropské unie. A mimo je i přesvědčení, že „se jen stačí na přímých dodávkách dohodnout s Ruskem“.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit